Kedilerin Bıyıkları Neden Vardır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerin bıyıklarının neden var olduğu ya da ne işe yaradığı uzun yıllardır tartışılan ve merak edilen bir konu olmuştur. Bir kesim denge için var olduğunu savunurken bir kesim tüylerinden bir farkı olmadığını savunur. Her geçen gün yaptıkları zekâ dolu hareketler ve kabiliyetleriyle bizleri şaşırtmayı başaran kedigillerin olmazsa olmazı bıyıklarının neden var olduğunu ve ne işe yaradığını hadi birlikte inceleyelim.

Kedi Bıyığı

Kedi bıyığı, kedinin belli gölgelerinde olan uzun ve sert kıllara denir. Bilinenin aksine bıyık, kedilerin sadece ağız kısmının üzerinde bulunmaz. Çenede, kulaklarda, gözlerin üzerinde ve patilerinde de olabilir. Kedilerin bıyıkları da aynı tüyleri gibi dökülebilir. Fakat çok sık ve fazla bıyık dökülmesinde bir veteriner hekime danışılmasında fayda vardır.

Kedilerde bıyığın önemli olmasının nedeni bıyığın kökünün sinirler ve duyu hücreleri açısından çok zengin bir kas dokusuyla çevrili olmasıdır. Bu sinir uçları aynı zamanda beyine bağlıdır. Bıyıkların hareketi sinir sinyallerini tetikler ve en ufak hava hareketini, yüze yakın nesneleri vb. algılayabilirler. Bu nedenle kediler karanlık ortamda bile bıyıklarının sinyalleri sayesinde var olan bir nesneyi algılayabilirler.

Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi?

Kedilerin bıyıkları çok hassastır. Öyle ki mama ve su kaplarının seçiminde bile kedilerin bıyıklarını rahatsız etmeyecek şekilde seçilmesi önerilir. Kedi dostlarımızın bıyıkları kesinlikle kesilmemelidir. Kedilerin bıyıkları kendi kendine ara sıra dökülebilir fakat dışarıdan bir müdahale ile bıyıklar kesildiğinde kediniz bıyıkları sayesinde algıladığı sinyalleri bir süreliğine yitireceği için kendine olan güveni sarsılacak ve keyifsizlenecektir. Kedilerin bıyığını kaybettiğinde dengesini kaybettiği söylentisi ise aslında kısmen doğrudur. Dostlarımız hava akımındaki titreşimleri dahi bıyıkları ile algılayabildikleri ve buna göre hareket ettikleri için bıyıklarını kaybettiklerinde yön duygularını şaşırma eğiliminde olabilirler.

Kopan Bıyık Tekrar Çıkar mı?

Kedinizin bıyığı bir kaza sonucu kesildiyse ya da koptuysa tıpkı tüyler gibi birkaç ay içinde tekrar yerine çıkacak ve uzayacaktır.

Kedi Bıyığı Duygu İfade Eder mi?

Kedilerin bıyıkları çoğu zaman onların duygu durumunu da yansıtabilmektedir. Heyecanlı ya da korkmuş olan bir kedinin bıyığı ileriye doğru kalkık bir vaziyettedir. Sinirli ya da gergin olduğunda ise bıyıkları geriye doğru çekilecektir. Bıyıklar ne ileri ne de geri olduğu yerde sabit şekilde duruyorsa bu patili dostumuzun sakin ve rahatlamış olduğunu gösterir.

Kör Kedilerin Bıyığı

Hepimiz gözleri kısmen görmeyen ya da tamamen görmeyen bir kedinin sanki görüyormuş gibi evin içinde gezdiğini, oyun oynadığını ve mama yediğini duymuşuzdur. Bunun nedeni ise tamamen kedilerin bıyıklarıdır. Gözleri görmeyen kediler hassas bıyıkları sayesinde tüm algılama işlemini gerçekleştirerek hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilirler. Yani kör olsalar da onların ikinci gözleri bıyıkları diyebiliriz.

Kedi Bıyığı Ölçü Birimi

Kediler bıyıkları sayesinde bir yere sığıp sığamayacağını ya da bir yerden geçip geçemeyeceklerini hesaplayabilirler. Onlar için bıyık, kusursuz bir ölçü birimi gibidir.

Kedilerin bıyığı aslında önemsiz birkaç kıl tanesi gibi gözükse de pek çok işlevi bulunmaktadır. İnternette izlediğimiz kedilerin, yere dizilmiş birçok farklı nesnenin içinden hiçbirini devirmeden ustaca geçmelerinin sebebi aslında bıyıklarıdır.

Algılama, ölçü birimi, avcılık gibi birçok alanda önemli yeri olan kedi bıyıkları gerçekten de hayran kalınmayacak gibi değil. Öyle ki İngilizler kedilerin bıyıklarının işlevlerini öyle mükemmel bulmuşlar ki herkesten iyi olmak anlamına gelen “Kedinin bıyığı olmak” deyimleri bile var.

Kedi bıyığının işlevselliği ve kullanım alanlarına bakılırsa bizce çok yerinde bir deyim olmuş.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.