Kedilerin Karakterleri Var Mıdır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Tıpkı insanlar gibi kedilerin de karakterleri vardır. Nasıl ki insanların her biri birbirinden farklı özelliklere sahipse bu kediler için de geçerli bir durumdur. Bazı kediler tam bir sevgi yumağı olurken bazıları köşelerine çekilip sakin ve huzurlu bir hayat yaşamayı severler. Her kedinin ilgi alanları, cinsi fark etmeksizin farklı olabilir. Tekirler yaramazdır ya da cins kediler çok sakindir diye bir şey yoktur.

Bazı patili dostlarımız sahibine olan sevgisini yalayarak ya da sahibine sürtünerek gösterirken bazıları sadece yanında uyuyarak veya gözlerini ona kısarak bakmakla yetinebilir. Kedilerin karakterlerinin her birini tek tek inceleyemesek de hadi en yaygın olanlarını birlikte inceleyelim!

Sevgi Delisi

Bu karakterdeki kedi dostlarımız sevgilerini her dakika göstermekten hiç çekinmezler. İnsan dostlarına hep sevgiyle yaklaşırlar ve mırlayarak onlara sürtünmeyi severler. Kendilerini sevdirmekten de hoşlanan bu kedi dostlarımız evin içindeki negatif havayı pozitife çevirmeye ve kalbimizi ısıtmaya bire birdir. Üzgün olduğunuz an yanınızda biten ve bakışlarıyla bile üzerinizdeki kara bulutları dağıtmayı başaran bir karakterleri vardır. Tek istedikleri sevmek sevilmektir.

Severim Ama Belli Etmem

İnsanların çok kullandığı klasik “Seviyorum ama belli edemiyorum” sendromudur. Sahiplerine olan sevgilerinden şüphemiz olmasa da bu kedi dostlarımız mesafeyi severler. Temastan çok hoşlanmaz, ara sıra kendilerine dokunulmasına izin verirler. Göz teması onların en sevdikleri sevgi biçimidir. Genellikle sevgilerini yanınıza oturarak (temas edilmemesi şartı ile) ve bulunduğunuz oda, mekanda bulunarak gösterirler. Tamamen ruh hallerine bağlı olarak bazen kucağa oturarak ya da sürtünerek sahiplerini şaşırtabilirler.

Beni Böyle Sev Seveceksen

Bu kedi dostlarımız özgürlüğüne en düşkün karakterlerdendir. Sıkıntıya gelemez.  Nadiren kendilerine dokunulmasına izin verirler. Hele ki bir yabancının dokunmasına asla izin vermez, hoşlanmazlar. Sinirlenmeleri anidir ama hemen geçer. Evin sevdiği köşelerini kendine belirler ve hep kendi mekanlarında takılırlar. Her ne kadar kendi hallerinde takılıp insan dostlarına çok yüz vermiyor gibi görünseler de onların bu halleri bile insanı güldürmeye ve kalbini sıcacık yapmaya yeter.

Sinirliyim, Agresifim Ama Tatlıyım

Yanına yaklaşılması teklif dahi edilemeyen kedi dostlarımızdır. Temastan kesinlikle hoşlanmazlar. Özgür ve lider ruhludurlar. Emir almaktan hiç hoşlanmazlar. Gözlerinizin içine baka baka o vazoyu devirirler. Birazcık mıncıklamaya kalktığınız an patiyi suratınıza yemeniz an meselesidir. Deyim yerindeyse dokunmadan sevmeyi öğretirler. Dışarıdan bakıldığında her ne kadar zor bir sevgi ve dostluk biçimi gibi görünse de bir kediyi karşılıksız sevdiğinizde onun mutluluğu sizi mutlu etmeye yeteceği için bir süre sonra bu temassız dostluk bile sizi çok mutlu etmeye yetecektir.

Tutmayın Beni

Enerjileri tavan yapmış kedi dostlarımızdır. Evin içinde bir o yana bir bu yana koşturup zıplarlar. Oyun oynamak onlar için bir yaşam biçimidir. Onlarla birlikte yaşıyorsanız yorulmamayı öğrenirsiniz. Öyle masum ve karşı koyulamaz biçimde gözlerinizin içine bakarlar ki en yorgun anınızda bile kendinizi kedi dostunuzla oyun oynarken buluverirsiniz. Yatmayı pek fazla sevmezler. Merak duyguları en gelişmiş kedi karakterlerindendir. Eve yeni bir eşya geldiğinde veyahut bir misafir geldiğinde gövde gösterisi yapmaktan asla çekinmezler. Kendilerini göstermek için yaptıkları atletik hareketlerle çoğu sporcuya taş çıkarırlar. Sonuç olarak enerjik bir patili dostumuzla evinizi paylaşıyorsanız zamanla ona ayak uydurmayı öğrenirsiniz.

Dostlarımızın tüm karakterlerini incelememiz tabii mümkün değil. Her birinin farklı ilgi alanları ve karakterleri olsa da çok iyi bildiğimiz bir şey var ki onlar her halleriyle mükemmeller ve eşsizler!

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.