Kedilerin Miyav Dili

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi dostlarımızın garip hareketlerine her ne kadar alışsak da çıkardıkları seslerin ne anlama geldikleri hep bir merak konusu olmuştur. Kediler bizimle sözlü olarak iletişime geçemeseler de aslında miyav dilleriyle anlatmak istedikleri çok şey vardır. İşte kedilerin miyav dilleri

Cam önünde ve pusuya yatarken çıkardıkları ses

Kedilerin çoğu camdan dışarıyı izlemeye bayılır. Tabii uçan bir kuş veya sinek gördüklerinde de avcılık içgüdüsüyle değişik sesler çıkarmaları da kaçınılmaz oluyor. Genellikle hedefe odaklanırlar ve kuş ötüşüne benzer kesik kesik bir ses çıkartırlar. İlk kez duyanların anlam veremediği fakat kedi sahiplerinin çok iyi bildiği bu ses, keçilerin melemesini de andıran bir avcı sesidir.

Tıslama sesi

Kedi dostlarımızın gergin ya da kızgın olduklarında çıkardıkları sestir. Bunlardan bazıları:

-Yanına istemediği biri yaklaşıyorsa

-İstemediği bir yerine dokunuluyorsa

-Evde yaşayan yalnız bir kediyse ve eve ikinci bir kedi dahil olduysa

-Bir yere sıkıştıysa, tırnağı takıldıysa

-Yoğun stres altındaysa

-Ulaşamayacağı bir yerde hedef aldığı bir av varsa

-Eve misafir geldiğinde kalabalıktan rahatsız olduysa

-Herhangi birinden ya da bir hayvandan korktuysa, tıslama sesleri çıkarması muhtemeldir.

Kızgınlığa girme sesi

Yetişkin bir kedi eğer kısırlaştırılmadıysa 6. aydan itibaren kızgınlık dönemine girmeye başlar. Bu dönemler, kedi dostlarımızın seslerini en çok duyduğumuz dönemlerdir. Kızgınlığa girme sesi,  daha çok kurt ulumasını da andıran acı ve tiz bir şekilde uzun uzun miyavlama sesidir. Öyle ki bu miyavlamalar bazen sabaha kadar sürebilir. Kedi eğer evde bakılıyorsa kısırlaştırılana ya da çiftleştirilene kadar bu bağırmalar devam eder ve sonrası koku bırakma, idrar bırakma,  gibi tepkilerle devam eder.

Mutluluk gırlaması

Önceleri yavru kedilerin annelerini emerken çıkardıkları gırlama ya da mırlama seslerine dayanan bu ses, kedilerde mutluluk ve huzurlu olma anlamlarına gelir.

Kedi dostlarımız stres altında olmadığı ve kendini mutlu hissettiği durumlarda gırlama sesi çıkartırlar.

Bunlardan bazıları:

-Sevilirken gırlama

-Özellikle yavru kedilerde süt emerken gırlama

-Yoğurma hareketi gırlaması

Kedilerde yavruluk döneminden gelen patileriyle yoğurma hareketi aslında yavruların annelerini emerlerken sütün daha iyi gelmesi için annelerinin memelerine yaptıkları bir masaj hareketidir. Daha sonra büyüdüklerinde bunu içgüdüsel olarak huzurlu hissettiklerinde sahiplerine yaparlar.

-Seni gördüğüme sevindim gırlaması

Kedi dostlarımız sevdiği ve özlediği birini gördüğünde de gırlayabilirler.

-Koku gırlaması

Kediler, sevdikleri birinin ya da eşyanı kokusunu aldıklarında da aynı şekilde gırlama sesi çıkarabilirler.

Acıklı miyav

Çocuk ağlamasını çok andıran bir miyavlama biçimidir. Sokaktaki kediler için yardım, acıkma ya da kavga öncesi alarm anlamlarına gelse de ev kedileri için biraz farklılık gösterebilir. Evde yaşamaya alışmış kediler genelde bu acıklı sesleri istediklerini yaptırmak için koz olarak kullanabilirler. İşte bunlardan bazıları:

-Girmesinin yasak olduğunu bildiği bir kapının önünde içeri alınmak için yalandan ağlama

-Ev yemeğinden yiyebilmek için acıklı trip sesleri

-Kıskandığını belli etmek için nazlı nazlı miyavlama

Elbette bunların hiçbiri olmayadabilir. Eğer kediniz devamlı olarak acıklı bir şekil de miyavlıyorsa bu bir hastalık ve yaralanma belirtisi de olabilir. Böyle durumlarda kedinizi mutlaka bir veteriner hekime göstermenizde fayda var.

Karşılama miyavlaması

Kediniz bu sesi birçok sebeple çıkartıyor olabilir fakat genellikle heyecanlı ve peş peşe miyavlama sesi kedi dilinde selam vermeye işarettir. İşten eve döndüğünüzde kediniz size bakıp miyavlıyorsa size “merhaba” demek istiyordur. Ya da siz konuşurken sustuğunuz aralarda miyavlıyorsa bu “seni dinliyorum” anlamına gelmektedir.

Her ne kadar biz insan dilinde kedilerin çıkardıkları sesleri yorumlasak da elbette henüz gizemini çözemediğimiz pek çok kedi sesi ve hareketi var. Patili dostlarımızla tek iletişim yöntemimizin bu sesleri analiz etmek olduğunu varsayarsak miyav diline dikkat etmekte fayda var diyebiliriz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.