Kedilerin Sevdiği 15 Yiyecek

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evcil kediler, sahipleri sayesinde pek çok yemek türünü tadabildiği gibi severek tüketebilirler. Ev kedisi olmayanlar ise dışarıda avlanarak beslenmeye devam eder. Öte yandan kedilerin avcı yapıda olduklarını da unutmamak gerekiyor. Bu özelliği sayesinde mama dışında da farklı besin kaynaklarını tükettikleri bilinir. Şimdi sizlere kedilerin sevdiği yiyecekler başlığı altında 12 farklı besin kaynağını paylaşıyor olacağız. Son olarak kedileri bu yiyeceklerle beslerken cam veya porselen kâse kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü plastik kaseler, kedilerde kanserojen madde üretiliyor.

Kedilerin En Çok Sevdiği Yiyecekler

Kedilerin sevdiği 13 yiyecek arasında ilk sırayı ciğer alıyor. Son derece yüksek bir besin değerine sahip olan ciğer pişirildiği zaman kabızlığa, çiğ tüketildiğinde de ishale neden oluyor. Haliyle ciğeri ayarında hazırlayarak kedinize vermeniz yeterlidir. Yine bu süreçte çok ciğer tüketimi yapıldığında çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarabiliyor. Bu konudaki önerimiz, kedinize haftada 1 kez sebze takviyeli ciğer vermeniz olacaktır.

Yaş Mama: Kediler kurabiye dışında yaş mamayı da severek tükettiğini söylemek doğru olacaktır. Aroması, gerçek etle desteklenmesi ve kokusu sayesinde lezzetli bir tüketim seçeneği olan yaş mamanın açılır açılmaz tamamının tüketilmesi, kedinizin sağlığı için önemlidir.

Peynir: Minik dostlarımız peynire düşkün bir yapıdadır. Elbette laktoza karşı duyarlı olan kediler tuzsuz ve az yağlı peynirleri tüketebilir.

Zeytin: Çok tüketilmediği durumda kediler için bir zararı olmayan zeytinin içeriğinde antioksidan bulunur. Haftada en çok 3 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde zeytin tüketimi yaptırabilirsiniz.

Muz: Muz, kedinin böbrek ve kalp sağlığı açısından önemli bir meyvedir. Üstelik potasyum bakımından da zengindir. Ancak kedinizin aşırı muz tüketmesi zararlı olacaktır.

Karpuz: Karpuz bir yaz meyvesidir ve yüzde 90’ı sudan oluşur. Kedilerimizin sıcak yaz günlerinde su ihtiyacını karşılamaları için karpuz verebilirsiniz. Ancak karpuz çekirdeklerinin kedilere zararlı olduğu biliniyor. Bu nedenle hazırlama aşamasında özenli davranmanız ve tüm kabukları temizledikten sonra kedinize sunmanız önemlidir.

Çim: Kediler için çim tüketimi son derece keyiflidir. Aslında bir atıştırmalık olan çimlerin mineral ve vitamin deposu olduğu da bir gerçektir.

Sebze: Birçok sebze türü, kedilerin sevdiği yiyecekler arasında yer almaktadır. Örneğin ıspanak ve havucu rendeleyerek veya püre şeklinde hazırlayarak kedinize verebilirsiniz.

Nişastalı Besinler: Nişastalı besinler arasında makarna ve patates, kedilerin sevdiği yiyecekler olarak biliniyor. Ancak bu besinleri pişirdikten sonra kedinize vermeniz gerekiyor.

Yumurta: Yumurtanın içeriğinde K, E, D, A ve B vitaminleri yer alır. Kedilerin tüylerini kalınlaştıran yumurta ayrıca pençelerinin güçlenmesine katkıda bulunur. Bu yüzden kedileri yumurta ile beslemek onların daha güçlü bir yapıya ulaşmasını sağlar. Ek olarak kolesterol ve yağ bakımından da yararlı olan yumurtanın aşırı tüketilmesi uygun değildir. Yine çiğ yumurta da kedilere zarar verebilir.

Balık: Kedilerin ciğer gibi sevdiği yiyeceklerden olan balık onların kalp sağlığını korur. Gelişebilecek diyabet riskini azaltır ve kemikleri güçlendirir. Elbette balık verirken kılçıklarını tamamen temizlemeniz ve yanında brokoli haşlaması sunarak kedinize yedirebilirsiniz.

Tavuk: Kedinize tavuk vermeden önce pişirmeli ve pişirirken baharat ve tuz eklememelisiniz. Bu süreçte en iyi sunum şekli, ızgarada pişirilmesidir. Ancak kemiklerini çıkardıktan sonra kedinize sunum yapmanız, boğazlarında kemik kalmaması açısından hayati önem taşımaktadır.

Yoğurt: Kedilerin sevdiği yiyecekler arasında yoğurt da bulunuyor. Ancak yoğurt verirken çok yağlı olmamasına özen göstermenizde yarar var.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.