Kedilerin Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahiplerinin yanı sıra hayvanseverler ‘kedilerin sindirim sistemi nasıl çalışır’ sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Bir kedinin vücudunda organlar, sindirim sistemi ve diğer sistemler bulunur. Organizmanın sağlıklı kalmasını sağlayan bu sistemler aslında hayati işlevleri yerine getirmektedir. Kedinizin tükettiği sıvı ve gıdaları işleyen ve parçalayan organların yer aldığı kedilerin sindirim sistemi, işlenmeyen maddeleri atığa dönüştürmekte ve bağırsak yoluyla dışarı atmaktadır. Yazımızın devamında kedi sindirim sistemi bileşenleri ve merak edilen diğer detayları paylaşıyor olacağız.

Kedinin Sindirim Sisteminde Hangi Bileşenler Var?

Kedilerin sindirim sisteminde ağız, boğaz, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak, rektum ve anüs bileşenleri yer alır. Ek olarak pankreas, safra kesesi ve tükürük bezleri de sindirim sisteminin bileşenlerindendir. Bu sistemin en önemli fonksiyonu, sıvıların ve gıdaların emilimini kolaylaştırmak ve aynı zamanda sindirim suyu üretmektir.

Kedilerde Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Kedi sindirim sistemi; besin maddelerini elde ederek, tüketilen gıdaları parçalamak işlevi görür. İlk sindirim aşaması tükürük salgılanmasıyla beraber ağız bölgesinde başlar. Yiyeceklere nem katan tükürükler ayrışmayla beraber enzime dönüştürülür.

Yutma: Kediler bir yiyecek tükettiğinde boğazından aşağıya doğru gıda ilerlerken aynı zamanda tükürük oluşur. Kedi dostunuzun küçük dili de bu süreçte soluk borusunun ön kısmını kapatır. Bu sayede gıdalar kedinin akciğerine inmez. Devam eden kasılmalar sayesinde tüketilen gıdalar yemek borusuna iner. Özellikle de kedilerde sıvıyı yutma hızı saniyede 2.5 cm’ye kadar ulaşırken hızlıca tamamlanmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli durum; kedinize hap verirken (susuz yutturmaya çalışırken) hızlı hareket etmeniz gerektiğidir. Çünkü yemek borusunda kalan haplar, ciddi tahrişe neden olabilir.

Mide: Kedilerin midesi vücudun sol kısmındadır. Ayrıca mide 5 farklı kısımda incelenir. Ana görevi enzimlerle beraber gıdaların sindirimini kolaylaştırmak için pepsinojen ve klorhidrik asit salgılamaktır. Öte yandan kedilerdeki en önemli sindirim enzimi lipaz ve pepsindir. pH değeri 2.0 olduğunda pepsin enzimi hareket eder ve özellikle de et proteinlerini başarıyla sindirmektedir. Lipaz ise yağ asitlerinin parçalanması için salgılanmaktadır.

Pankreas: Lipitlerin, proteinlerin ve karbonhidratların parçalanmasını sağlayan enzimler, pankreasta üretilmektedir

İnce Bağırsak: Kedilerin sindirim sistemi nasıl çalışır sorusunun yanıtlarını incelerken ince bağırsak ayrıca ele alınmalıdır. Öncelikle kedilerde ince bağırsak ortalama 130 cm’dir ve 3 farklı bölgeden meydana gelir. İleum, jejunum ve duodenum olarak sıralanan bu bölgelerde gıdaların sindirimi gerçekleşir. Sindirim işlemi de ortalama 2-3 saat devam eder.

Kalın Bağırsak: Kedilerin kalın bağırsağı rektum, çekum ve kolondan oluşmaktadır. Yetişkin kedilerde kalın bağırsak ortalama 40 cm’dir. Asıl görevi suyun ve elektrolitlerin emilimini sağlamaktır. Ayrıca kalın bağırsak emilemeyen besinlerin fermantasyonunu gerçekleştirir. Sindirim aşamasında, vücudun ihtiyacı olmayan atıkları da ortadan kaldırır.

Kedilerde beslenme değişiklikleri, kalın bağırsağın işlevini olumsuz etkiler. Genelde ishal ve bağırsak iltihaplarıyla ortaya çıkan bu durumları engellemek için kedinin birkaç gün beslenme değişikliğine ayak uydurması gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.