Kedim Evin İçinde Dışkılıyor

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler, tuvalet alışkanlıklarında titiz olmalarıyla tanınır. Ancak bazen evin içinde tuvalet ihtiyacını karşılamayabilirler. Titiz kediler evin içindeki kum kabı ya da bahçeyi kullanırken bazı kedilerin yaşam alanınızda dışkılaması aslında bazı sorunların habercisi olabilir. Kediniz aniden korkmuşsa, kapalı bir odada kalmışsa veya hastaysa birkaç defa aynı hareketi sergileyebilir. Fakat evde dışkılama sürekli hale gelirse veteriner hekim kontrolüne kısa sürede götürülmelidir. Bazı hayvan sahipleri altta yatan nedeni araştırmadan cezalandırma yoluna gidebilir. Kediye evin içinde dışkılamasından dolayı ceza vermek asla bir çözüm yolu olmamalıdır. Bu tür durumlar kedinizin endişelenmesine ve ciddi strese girmesine neden olabilir. Şimdi sizlere ‘kedim evin içinde dışkılıyor’ konusunda bilmeniz gerekenleri sıralıyor olacağız.

Kedim Neden Evin İçine Tuvaletini Yapıyor?

Bu konuda pek çok faktörün etkili olabileceği bilinmelidir. Rahatsızlıklar başta olmak üzere kaygı ve korkular, ileri yaş ve yabancıların varlığı, kedilerin ev içine tuvaletini yapma nedenleri arasında sıralanabilir.

Yabancı Varlığı: Evinizde yabancı bir misafir varsa ve kediniz o anda kum kabına ulaşmak için yabancıların olduğu ortama gelmek zorundaysa, evin içinde dışkılayabilir. Bazı kedilerde ise savunma psikolojisi nedeniyle sahipleri dışarıda olduğundan evde tak kalma kaygısı yaşadığı unutulmamalıdır. Kediler bu tür durumlarda sahibinin yatağını veya oturduğu kanepeyi korumak için güven verici bir kokuyla işaretleyebilir.

Kedinizin bu tür hazırlıksız durumlara yakalanabileceğini düşünerek odaya kum kabı bırakabilirsiniz. Evde tek kaldığında ise uyuduğunuz yatağın veya oturduğunuz kanepenin olduğu odanın kapısını kapatmak çözüm olabilir.

Kaygı veya Korkular: Kediler dışarıda dışkılarken her zaman savunmasız haldedir. Bu durumda kendini tehdit altında hissebilirler. Haliyle dışarıda dışkılamak yerine ev içinde tuvalet ihtiyacını giderebilirler. Bu tür durumları engellemek adına yaşam alanında ekstra bir kum kabı konulabilir. Ayrıca kaygılarını ortadan kaldırmak için bahçeye çıkarken kediye eşlik edebilirsiniz.

İlerlemiş Yaş: Kedilerin yaşı ilerledikçe dışarıya çıkma riskini göze alma ihtimali düşecektir. Ayrıca yaşlı kedilerde eklem sertliği yaşanabileceğinden bahçede dışkılama yerine ev içinde bu ihtiyaçlarını giderme yolunu tercih edebilirler. Bu durumla ilgili de yaşlı kedilerin ev içinde kendini güvende hissetmesini sağlamanız gerekir.

Rahatsızlıklar: Kediniz huzursuz olduğunda bazı rahatsızlıklardan şüphe duyulabilir. Özellikle de üriner sistem rahatsızlığı nedeniyle ishal olabilen kediler dışarıya çıkamadığından ev içinde dışkılayabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.