Kedim Gece Hiç Susmuyor, Ne Yapabilirim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bazı kedilerin gece saatlerinde hiç susmadığı ve sürekli miyavladığına dair hayvan severler tarafından farklı platformlarda dile getirilmektedir. Bu süreçte kedim gece hiç susmuyor ne yapabilirim sorusunun yanıtları aranmaktadır. Öncelikle kediniz gecenin ilerleyen vakitlerinde aniden uyanıyor ve miyavlamaya başlıyorsa, orada bir sorun yaşanıyor demektir. Bu sorun kedinizin acıkmasından, susamasından ya da farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Kedilerin Gece Miyavlama Nedenleri

Patili dostlarımız uyumayı çok seven canlılardır. Herhangi bir nedenle uyumadıklarında ise enerji harcamaya devam ederler. Haliyle enerjilerini harcarken sürekli miyavlamalarına şahit olabilirsiniz. Eğer yeni bir yaşam alanına geçiş yaptıysanız, patili dostunuz bu durumdan rahatsız olabilir. Çünkü onun düzeni bozulmuştur ve kısa süreli stres yaşamaktadır. Anksiyeteye sebep olabilen bu durumun önüne geçebilmek için kedinizin yatağını, tuvaletini, mama ve su kaplarını huzurlu olacağı bir alana taşımanızda yarar var. Ayrıca bu ekipmanları yenisiyle değişmemeniz de tavsiye edilir.

Bazı kedilerin gece saatlerinde canı sıkılabilir. Bu durumda sizinle oyun oynama isteğini sürekli miyavlayarak paylaşabilir. Ek olarak susadığı ya da acıktığı için de miyavlayan kedilerin gece saatlerinde su ve mama kabını kontrol etmeniz önerilmektedir. Son olarak yaşı ilerlemiş kedilerde ‘demans’ hastalığı ortaya çıkabilir. Demans bir bunama hastalığıdır. Kedinizin kafasının karışmasına neden olan demans, kedim gece hiç susmuyor ne yapabilirim sorusunun aynı zamanda bir yanıtıdır.

Kedilerin Gece Miyavlamasını Durdurma Yolları

Kedilerde gece miyavlama nedenleri bu şekilde sıralanırken, alacağınız aksiyonlarla hem kedinizi hem de kendinizi rahatlatabilirsiniz. Eğer kedinizi aşırı bir şekilde ses çıkarıyorsa sağlık sorunlarından şüphelenebilirsiniz. Veteriner hekim kontrolüne götüreceğiniz kediniz sağlık taramalarından geçecek ve varsa bir hastalığı hızlıca teşhis konulacaktır.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kedilerin gece sürekli miyavlaması halinde günlük alışkanlıklarını kontrol etmenizde yarar var. Özellikle de ev taşıdıktan sonra karşılaşabileceğiniz bu durumun önüne geçmek için ona biraz daha fazla ilgi göstermelisiniz. Kendini zamanla güvenli ve huzurlu hisseden kediniz artık gece miyavlamalarına sona erecektir. Ayrıca gün içinde aktif zaman geçiremeyen kediler bu enerjiyi gece saatlerinde harcayacaktır. Haliyle gündüzleri kedinizle vakit geçirerek onun yorulmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.