Kedim Hiçbir Şey Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahipleri çoğu zaman kedi dostunun iştahının kaçtığını ve hiçbir şey yemediğini söylüyor. Bu gibi durumlarda elbette yapılacak bazı işlemler var. Öncelikle kedilerde iştah kaybının çok sayıda nedeni olabilir veya tıbbi sorunlardan kaynaklı gıda tüketmiyor olabilir. İştahsızlık sorunu için yapmanız gereken ilk şey, veteriner hekime göstermektedir. Bireysel olarak da kedinizin neden mama yemediğini anlamaya çalışmalısınız. Örneğin mama için diğer bir kediyle rekabet halinde mi, yakın zamanda mama değişikliği mi yapıldı veya yaşam alanında değişikliğe mi gidildi gibi soruların yanıtlarını vermenizde yarar var.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

Kedi dostunuz bazı durumlarda mama yemeği reddedebilir. Genelde panik halinde olan kedilerin tercih ettiği bu durum farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Ağızdaki diş enfeksiyonundan kaynaklı yaşanabilecek iştahsızlığın yanı sıra psikolojik nedenlerden dolayı da iştahsızlık başlayabilir. Alternatif olarak aşağıdaki durumlar ele alınabilir;

  • Kedinizin mama seçmeye başlaması
  • Bozuk mama verilmesi
  • Oksitlenmiş mama verilmesi
  • Hatalı mama seçimi

Veteriner hekiminizin önerilerine göre ayrıca kedinizin yaş aralığına göre mama seçimi yapmanız gerekebilir.

Psikolojik Sorunlar: Kedinizin veteriner kontrolü sonrasında herhangi bir fiziksel rahatsızlığının olmaması, psikolojik sorunlara işaret edebilir. Depresyon veya anksiyete, kedilerde iştahsızlık nedenleri arasındadır. Ayrıca aileye yeni bir birey katılması da kedinizi etkileyebilir. Ek olarak kedinizin yemek tüketimi konusunda aşırı titiz olup olmaması, iştahsızlığı tetikleyebilir.

Yabancı Yerler: Kediler tıpkı insanlar gibi alışkanlıklarına sadıktır. Eğer onların rutin yaşamında bir değişiklik yaparsanız iştahsızlık durumu ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı kediler uçak veya araba yolculuğunda mide bulantısı geçirerek iştah kaybı yaşayabilir.

Aşılama: Kediniz aşılamadan sonra iştahını kaybedebilir. Aslında bu durum şirin dostunuzun aşıya karşı gösterdiği bir reaksiyon olarak adlandırılır. Kısa süreli yan etkiler arasında iştah kaybının olabileceğini unutmayın.

Hastalık: Kedilerde iştahsızlık nedenleri arasında aslında en önemli faktör hastalıklardır. Bağırsak sorunları, kanser, böbrek yetmezliği, enfeksiyonlar ve pankreatit gibi sorunlar ciddi iştahsızlık nedenleridir. Ayrıca bu sorunlara diş ağrısı da eklenebilir.

Kedimin İştahsız Olması Durumunda Neler Yapabilirim?

Kedim hiçbir şey yemiyor ne yapmalıyım sorusuyla ilgili araştırma yapmadan önce kedinizin seçici olup olmadığına, endişe haline ve hastalık durumlarına bakmanız gerekir. Veteriner kontrolünden sonra hastalık nedeniyle mama yemeyen kediler için özel takviyeler verilebilir. Kedinizdeki iştahsızlık nedeni hastalıksa, veteriner kontrolünde doğru diyet hazırlamanız gerekiyor. Önemli vakalarda da bazen sıvı diyet reçete edilebilir.

Hastalık dışında kedinizi iştahsızsa ton balığı ve karaciğer gibi ürünler sayesinde kedinizin iştahını uyarabilirsiniz. Ancak bu gıdalar çok küçük miktarlarda verilmelidir. Kendi tükettiğiniz gıdalar yerine konserve mamalara yönelebilirsiniz. Kedi diyeti uygulamalarına başvuranlar yılda 2-4 defa mamaları değiştirerek bu süreci kolay bir şekilde yönetebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.