Kedim Malt Yemiyor, Sorun Ne Olabilir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim malt yemiyor, sorun ne olabilir kedi severlerin merak ettikleri bir sorudur. Kedilerin tüy dökme problemleri bulunur. Bundan kaynaklı olarak bağırsaklarında dökülen tüylerin birikmesi ve bu sebeple sindirim sorunları yaşamaları olağan bir süreçtir. Bu süreçte hem sağlıklı bir yaşam şartı sunabilmek hem de problemlerini giderebilmek için malt kullanılır.

Kedi Bakımında Malt Ne İşe Yarar?

Kedim malt yemiyor, sorun ne olabilir sorusu birden çok cevabı içerebilir. Burada önemli olan farklı tekniklerle malt sevimli hale getirilmeye çalışılarak sunulmasına rağmen hala neden yemiyor oluşunu çözebilmektir. Kedilerin vücut metabolizması diğer hayvanlardan daha farklı işler. Özellikle tüylü canlılar olduğu için sürekli dökülme riski bulunur. Tüylerini döken kedilerin farkında olmadan ya da bilinçli olarak midede birikmesinden kaynaklı olarak sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bağırsaklarda oluşan tüy topraklarının giderilmesi adına malt yedirilerek kedilerin sindirim sorunu problemsiz hale getirilir. 

Kedim malt yemiyor, sorun ne olabilir konusu özellikle sindirim problemlerinin aşılmasında büyük katkısı olan bu yiyeceği hiçbir şekilde kediye kabul ettiremeyen hayvan severler merak etmektedir. Farklı taktikler denenerek ne kadar malt getirilmeye çalışılsa da bazı kediler ters tepkiler verebilir. Böyle bir durumda kullanılan malt öncelikle gözden geçirilmelidir. Belki de kedinin hoşlanmadığı bir madde onun yemesine engel oluyor olabilir. 

Kediler mamalara oldukça düşkündür. Tavuklu, etli mamalarının içine biraz malt sürülerek yemeleri sağlanabilir. Kedi maltı macuna benzeyen bir tüp içerisinde bulunur. Haftada iki kere üç gün aralıklarla verilebilir. Yaklaşık olarak 4 santim kadar bir malt yemeleri yeterli olacaktır. Yedirme sürecinde direkt olarak macun tüpünün içerisinde kedinin alabileceği miktarda sıkarak verilebilir. Eğer buna itiraz ediyorsa patisine sürülebilir. Bu da olmuyorsa yediği mamanın içerisine katılabilir. Burada önemli olan kediye verilen malt miktarının uygun bir oranda sunulabilmesidir. Fazlası bünyesine olumsuz olarak etki edebilecektir.

Kediler Maltı Neden Sevmez?

Kediler cinslerine ve türlerine göre birbirinden ayrılırlar. Bu farklı yapıları ürünlere karşı verdikleri tepkileri de değiştirir. Bazı kedi türleri malta karşı bir antipati besler ve yaklaşmak dahi istemezlerken bazıları ise yemek için can atabilirler. Herhangi bir şekilde hiçbir maltı kabul etmeyen bir kedi muhtemelen damak tadından kaynaklı olarak yemek istemiyor olabilir. Damak tadı uygunluk göstermediği takdirde farklı aromalarla karıştırılarak kedinin maltı sevmesi sağlanabilir.

Kedim malt yemiyor, sorun ne olabilir konusuna yönelik olarak süreçte oluşabilecek bazı durumları ve bu durumlara karşı ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı. Kedilerin malt sevmemesi ve uzak durmak istemelerinin en önemli nedeninin damak tatlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Sindirim sistemi yönüyle büyük bir fayda sunacak olan ve sağlıkları açısından da önemli bu konu üzerine daha detaylı bilgi veterinere götürerek yapılan muayenelerde doğrultusunda elde edilebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.