Kedim Nefes Alırken Ses Çıkarıyor, Sebebi Nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim nefes alırken ses çıkarıyor, sebebi nedir sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Göstermiş olduğu bu davranış solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlığının olduğunun işareti olabilmektedir. Özellikle yavru kedilerde nefes alıp verirken oluşan hırıltı problemlerinin anlaşılabilmesi ve tedavi edilebilmesi için belirtilerin dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi önemlidir.

Kediler Neden Nefes Alırken Ses Çıkarır?

Kedim nefes alırken ses çıkarıyor, sebebi nedir üzerine farklı sonuçlar elde edilir. Özellikle kronik bir şekilde gerçekleşen hırıltı durumu bazen bilinçli ve bazen de farkında olmadan gerçekleşir. Kediler nefes alıp verme aşamasında burun deliklerini genişletir ve havanın dışarıya verilmesi noktasında hızlı ve derin bir solunum gerçekleştirirler. Bu sırada solunum problemlerinden kaynaklı olarak bir hırıltı duyabilmek mümkündür. Nefes almada yaşanan bu hırıltı problemi aslında arka planda kedinin huzursuz olduğu bir durumun varlığı fark edilmelidir. Yaşanan nefes alma problemlerinin bazıları genetik olabilirken bazısı da fiziksel olarak organların yapısından kaynaklanabilir. 

Kedinin nefes alışında yaşadığı bu hırıltı problemi en ileri noktada bir kanserin sebebi olarak görülebilmektedir. Kedinin vücudunda oluşan tümör özellikle akciğer bölgesinde parazitlenmeye neden olacaktır. Bu da vücut direncinin yitirmesine neden olmakla beraber istediği oksijene kavuşmasına engel olacaktır. Oksijen düşüklüğünden kaynaklı olarak da bu nefes alma problemleri meydana gelebilir. Kedide yaşanan hırıltının sebep olabileceği rahatsızlıklar;

  • Hırıltı ile beraber görülen öksürük şikayetleri
  • Nefes alıp vermede zorluk
  • Göğüs kısmında farklı ve tuhaf seslerin farkedilmesi
  • Kedinin miyavlamasındaki ses tonu değişikliği
  • Ses kısıklığı
  • Bütün bunlarla beraber burun bölgesinde akıntıda görülebilecek etkiler arasındadır. 

Kedilerin Hırıltılı Nefes Alışlarının Tedavisi

Evde beslenen kedinin nefes alıp verişlerinde hırıltı duyulmaya başlanması son zamanlarda artış gösteriyorsa muhakkak ki bir yardım alınmalıdır. Bu solunum yolları ile ilgili bir problem olabileceğini göstermek ile beraber bir cismin solunum borusuna tıkanmış olabileceğini de işareti olarak görülebilir. Uzman bir veteriner tarafından yapılan kontroller doğrultusunda özel cihazlar yardımı ile kedinin iç organları cihaz ile tespit edilip burada herhangi bir problem olup olmadığı incelenebilir.

Kedim nefes alırken ses çıkarıyor, sebebi nedir konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Kedide görülen hırıltı probleminin nedeni solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım, bronşit gibi hastalıklar başta olmak üzere farkında olunmadan yabancı bir cisim yutulmasından kaynaklanabilir. İleri boyutta zatürre ve tümör riski de barındırmaktadır. Böyle bir durumun oluşmasının engelleyebilmek için kedinin doğumdan itibaren düzenli olarak aşılarının yaptırılmış olması büyük fayda sağlayacaktır. İlaçla tedavi yöntemi doğrultusunda ciddi bir durum söz konusu değilse kedinin kısa sürede iyileşmesi ve sağlıklı bir hale gelmesi mümkündür. Süreç içerisinde bu durum kedinin huzursuz olmasına ve aktif yaşam faaliyetlerini gerçekleştirirken zorlanmasına neden olabilecektir. En kısa sürede veterinerden yardım almak bu anlamda sürecin daha sağlıklı ve doğru yönetilmesini sağlayacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir