Kedim Sürekli Su Kabını Deviriyor, Neden Olabilir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim sürekli su kabını deviriyor, neden olabilir sorusu kedi sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Kediler oldukça canayakın ve hareketli varlıklardır. Doğal içgüdüden kaynaklı olarak özellikle yiyecekleri nesnelere karşı dokunma refleksinde bulunurlar.

Kedi Su Kabını Neden Döker?

Kedim sürekli su kabını deviriyor, neden olabilir konusu birazda doğalarından kaynaklanan avcılık iç güdüsünden kaynaklanır. İlk defa gördükleri nesnelere karşı patileri ile dokunarak ve itekleyerek algılayabilmeyi denerler. Bu süreçte kedinin önüne konan su kabını suyu içmeden önce patileri ile iteklemesi devrilmesine de sebep olacaktır. Özellikle yavru kedilerde gözlemlenen bu davranış bazı kedilerin su kabını bir oyun nesnesi olarak düşünmelerinden de kaynaklanabilir. Özellikle hareketli nesnelere karşı daha çok duyarlılığı bulunan kedilerin durağan nesneleri keşfetme amacı ile yaptıkları bir harekettir. Süreçte su kabını oyun nesnesi olarak algılayıp bir türlü devirme davranışından vazgeçmiyorlarsa o kabı feda etmek gerekebilir. Farklı bir kabın içine su konarak artık onun yeni bir su kabı olduğu bilinci aşama aşama kazandırılmaya çalışılabilir.

Kedim sürekli su kabını deviriyor, neden olabilir sorusu üzerine net bir şey söylemek mümkün değildir. Daha çok oyun oynama amaçlı veya nesneyi keşfetme amaçlı olarak bunu yapabilirler. Böyle bir durumda su kabının devrilmesi şu şekilde engellenebilir; su kabının yeri değiştirilebilir. Farklı bir noktaya konarak algısı farklı ulaştırılabilir.

Bunun dışında suyu kabın içerisine koyarken az miktarlarda koymak şeffaf plastik kaplar yerine devrilmesine engel olabilecek bir metal yada porselen bir kabın içerisine koymak uygun olacaktır.

Pekçok kedinin suya karşı bir negatif düşüncesi olduğu bilinir. Bunun dışında bazı yavru kediler bunun aksini suyla oynamayı sevebilirler. Bu yavru kedilerde daha çok görülür çünkü bir keşif aşamasında olmalarından kaynaklanır.

Kedi Suyu İçmeden Önce Neden Patiler?

Kedim sürekli su kabını deviriyor, neden olabilir konusuna farklı bakış açıları ile yaklaşarak değişik fikirler sunuldu. Kedinin su kabını sürekli olarak devirme hareketi bazen de sahibinin ilgisini istediği için yapıyor olabilir. Bu sürekli olarak ilgi bekleyen ve oyun oynama isteğinde bulunan bir kedinin yaptığı bir harekettir. Sürecin yeterli ilginin verilmesi ile sonlanabileceği unutulmamalıdır.

Burada fark ediliyor ki kedilerin oyun algısı diğer hayvanlara göre daha gelişkindir. En ufak bir ip parçasını bir ceviz ya da fındığı oyun gereci ve nesnesi olarak görebilen bir yapıları bulunur. Bu hareketli yapılarından kaynaklı olarak oynatabildikleri her nesneyi bir oyun gerecine çevirebilirler. Plastik kaplarda sunulan su kabını, oyun oynama amaçlı olarak devirebildiklerini fark ettikleri anda kediler bu eylemi her an yapmaya devam edeceklerdir. Bu sürecin geçici olduğu ve yavru kedilerde daha çok görülen bir davranış olduğu bilinmelidir. Kedi büyüdükçe bu davranışında daha da azalma görülecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.