Kedim Tuvaletini Yatağa Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler yaratılış gereği son derece titiz canlılardır. Gerek temizliklerine gerekse kişisel bakımlarına özen gösteren kedi dostlarımız kirli ve pis ortamlarda bulunmaz. Bu yüzden tuvaletlerini de kum kabına yapmaya devam ederler. Fakat bazen kum kabı dışına tuvaletini yapan kediler için hiçbir şekilde cezalandırma yoluna gidilmemelidir. Öyle ki yatağa, koltuğa veya diğer zeminlere çişini yapabilen kedi dostlarımız için bu sorunun altında yatan nedeni bulmak ve doğru aksiyonu almak daha mantıklı olacaktır.

Elbette kedilerin halıya, koltuklara veya yatağa çiş yapması can sıkıcı durumlar arasındadır. Fakat sorunun daha ciddi bir probleme neden olması aslında tekrarlanmasıyla mümkündür. Günümüzdeki kedi sahipleri bu durumda neler yapması gerektiğini bilmeyebilir. Bazıları da veteriner hekim kontrolüne giderek kedinin neden kum kabı dışına çişini yaptığını araştırır. İşte en önemli süreç, kedinin düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesini sağlamaktır.

Kedinizde İdrar Yolu Enfeksiyonu Olabilir

Kediniz kum kabı dışına çiş yapıyorsa idrar yolları sorunu yaşıyor olabilir. Bu durum günümüzde en çok karşılaşılan kedi hastalıklarından biridir. İdrar yolu enfeksiyonları kedinin farklı bölgelere çiş yapmasına neden olur. Çünkü bu durumda kedinizin idrar yolunda yaşanan sorunlar, idrarını tutamamasına sebep olurken bulunduğu yere çiş yapmasını beraberinde getirir. Tuvaletini yaparken sancı çeken kedilerde de aynı durumdan şüphe duyulabilir.

Kediniz Tepkisini Bu Şekilde Gösterebilir

Kedilerin kişiliği vardır. Bu yüzden sahiplerine karşı bir protesto yöntemi olarak da çişini yatak, halı veya koltuklara bırakabilir. Aslında tavırlarınızda hoşuna gitmeyen bir durum söz konusuyla çoğu zaman küserek tepki gösteren kediler bazen çiş yaparak bazen de saklanarak sizi protesto edebilir. Genelde eve farklı bir hayvan ya da yabancı insan geldiğinde ya da yaşam alanı değiştiğinde bu tür sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Görüldüğü üzere kedinizin yatağa çiş yapmasının nedenleri ancak bu şekilde açıklanabilir. Dikkat çekmek, çiftleşmek ya da dışarı çıkmak için de çişini ulu orta yapabilen kedi dostlarımız için yapmamız gereken en önemli şey, düzenli veteriner hekim kontrolüdür. Ciddi bir sağlık problemi yoksa evin içinde çiş yapmasının nedeni tamamen sizden kaynaklıdır, diyebiliriz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.