Kedim Tüylerini Koparıp Atıyor, Düzelir mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim tüylerini koparıp atıyor, düzelir mi sorusu tüylerini koparan kediler için doğru şekilde yanıtlanmalıdır. Kediler için oldukça önemli ve kedi sahipleri içinde üzücü olan bu durumun aslında bir hastalık olduğu bilinmelidir. Zihinsel ve duygusal süreçlerden kaynaklı olarak yaşanan bu rahatsızlığın sebepleri ortaya konulmalı ve çözüm sürecine yönelik yapılabilecekler belirlenmelidir.

Kedi Neden Tüy Kopartma Davranışında Bulunur?

Kedim tüylerini koparıp atıyor, düzelir mi konusu kedinin duygusal bir süreçten geçtiğini göstergesi olabilir. Aşırı kaygı, stres, umutsuzluk ve belirsizlik durumu kendisini gergin hissetmesine ve bu tarz bir davranış bozukluğunu sergilemeye başlamasına neden olacaktır. Veterinerlikte kedinin sergilemiş olduğu bu durum tıbbi olarak Psikojenik Alopesi hastalığı olarak adlandırılır. Burada kedi kendisini normalden daha çok yalamaya başlar. Var olan tüylerini bölgesel olarak boşluk oluşacak şekilde koparma davranışında bulunur. Kedide var olduğu tahmin edilen bu davranışın yanında sürekli kendini kaşıma ve derisini ısırma tepkisini de gösterebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında stresli ve gergin olmasının engellenmesi gerekir. Kediyle özel olarak oyun aktiviteleri gerçekleştirilebilir. Ona uygun zaman ve alan sağlanabilir. Uyuyabileceği ve yemek yiyebileceği bu alan ona özel olarak oluşturulmalı ve belirli bir süre evde bulunan diğer canlılardan uzak tutularak kaygı seviyesinin azaltılması ve normale dönmesi sağlanmalıdır.

Kedide karşılaşılan Psikojenik Alopesi durumu genellikle ilk defa bir yere alışma durumunda bulunan ve kendini gergin hisseden kedilerde gözükebilir. Yeni bir eve taşınma sürecinde olan kedilerde de fark edilen bir durumdur. Sürekli olarak bakımının yapıldığı ve beslendiği eve yeni bir evcil hayvan alındığında bu durum hoşuna gitmeyecek duygusal bir bocalama sürecine girebilir. Bu eve yeni biri geldiğinde de yaşanabilen bir durumdur. 

Farklı bir kedi ile karşılaşmak hırçın ve kavga eden tavırlar sergilemek sürecin sonunda kendi tüylerini koparma davranışını göstermesine neden olabilecektir. Kedi aşırı kalabalık ortamlarda bu davranışlar sergileyebilir. Onun daha sakin kalabileceği ve bireysel yaşayabileceği alanlar sunmaya gayret gösterilmelidir.

Kedideki Tüy Koparma Davranışı Düzelir mi?

Kedilerin yaşamış olduğu tüy koparma davranışı var olan çatışma sürecinin tamamlandığında psikolojik travma atlatıldığında ortadan kalkacaktır. Bu anlamda böyle bir duruma gelmesine neden olan etkiler ortadan kaldırılmalı, ona daha rahat hissedebileceği bir ortam sunulmalıdır. Gergin ve stresli durumlardan kaçınmasına yardımcı olunmalıdır. Uzman bir veteriner ile ortak bir şekilde yürütülen bu süreçte kaygıyı azaltmaya yardımcı olacak psikolojik tedavi süreci ile beraber farklı ilaç kullanımı fayda sağlayacaktır. 

Kedim tüylerini koparıp atıyor, düzelir mi konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Sürecin daha sağlıklı atlatılabilmesi adına doğru teşhisin yapılabilmesi veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilir. Özel kliniklerde yapılan testler sonucunda deride yaşanan problemler ve arka planda ki ruhsal sıkıntılar kan ve idrar testleri sonrasında kesin sonucu verecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir