Kedim Uyurken Altına Kaçırıyor

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim uyurken altına kaçırıyor sorusu kedi sahipleri tarafından merak ediliyor. Kedilerde oluşan idrar kaçırma problemi arka planda pek çok sorunun nedeni olabilir. Yavru kedilerde veya oldukça yaşlı kedilerde gözüken bu problem her iki yaş grubu için farklı bir gelişim sürecinden kaynaklı bu durumla karşılaşılabilir.

Kedilerde İdrar Sorunu Nasıl Çözülür?

Kedim uyurken altına kaçırıyor konusu aslında gelişimsel problemlerden kaynaklı olarak daha çok meydana gelir. Yalnızca yaştan kaynaklı ve gelişim aşamasının sebep olduğu bir problem değil diyerek herhangi bir önlem almamakta doğru değildir. Böyle bir durumla çok sık karşılaşılırsa muhakkak ki bir veterinere gidilmesi gerekir. Kedilerde özellikle yaşlılık döneminde vücut yapılarındaki gelişim süreci durmaya yakın noktaya gelir. Bu kedinin kaslarının zayıflamasına ve bu zayıflıktan kaynaklı olarak gerekli kontrolü sağlayamamasına neden olacaktır. Özellikle idrar yolu alanlarındaki kas zayıflığından kaynaklı olarak kedinin uyurken altına kaçırmasına neden olabilecektir.

Kedim uyurken altına kaçırıyor konusu üzerine yapılan gözlemler özellikle 7 yaş ve üzerindeki kedilerde böyle bir durumun daha sık olarak görüldüğü fark edilmiştir. Bazı kedilerde diyabet hastalığı ile karşılaşılabilir. Diyabet hastalığına sahip olan kedilerin idrarını tutamama veya bunun tam tersi aşırı idrara çıkma gibi bir problemle karşılaşılmaktadır. Bunun için diyabet riskini önleyebilmek gerekir. Diyabet oluşumu gösteren bir kedi muhakkak ki fazla kiloya sahiptir. Bunu anlayabilmek için kedinin davranışları gözlemlenebilir. Aşırı açlık ve susuzluk çeken bir kedi diyabet hastalığına yakalanmış olabilir. Özellikle bu noktaya dikkat edilmelidir. Bununla beraber sık sık idrara çıkma davranışını gösteriyor ve uykusunda idrarını kaçırıyorsa da yine bu durumun işareti olabilir.

Kedilerin Altına Kaçırması Hangi Hastalığın Habercisidir?

Kedilerde oluşan gece uykusunda ki idrar problemi pek çok hastalığın da ön habercisi olabilir. Bunların başında diyabet riski bulunan bir kedide bu davranış gözlemlenmektedir. Pek çok kedinin ilerleyen yaşlarda yaşamış olduğu bilişsel bozukluk durumu idrar kaçırmasına neden olabilmektedir. Bu tarz kedilerde gözlemlenen en büyük davranışlar çevreyi tanımakta yaşadıkları zorluklar ve nesnelerin yerini hatırlayamama gibi bilişsel bozukluklardır. Bunun vermiş olduğu huzursuzlukla beraber gece uykularında idrar kaçırma durumu gözlemlenebilir. Bu problemin aşılabilmesi için kediye düzenli olarak sindirim sistemini destekleyici vitamin ve mineral ağırlıklı ve probiyotik destekli ürünlerle beslemek gerekir. 

Diyabet riskini ortadan kaldırabilmek ve ileri boyutta oluşacak idrar kaçırma probleminin tetiklenmesine engel olabilmek için kediye uygun bir diyet uygulanabilir. Bu diyette aşırı yağlı olmayan, sindirebilmesine uygun ve içerisinde gelişimini destekleyici ürünler kullanılabilir. Kedim uyurken altına kaçırıyor konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu durumun sebebi birden çok etken olabilir. Bu yönüyle düşünüldüğünde arka planda oluşan hastalığın nedenini tam olarak teşhis edebilmek için muhakkak ki yakın zamanda kedinin bir veteriner kontrolünde tedavi olması gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.