Kedimde Kötü Koku var Ne Yapabilirim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklar çoğu zaman kötü kokuya neden olmaktadır. Çünkü bu hastalıklarla mücadele içinde olan kedi kendini temizlemeyi bırakabileceğinden tüy dökümü artacaktır. Keçeleşmiş tüy topaklarının oluşmasıyla kötü koku da ortaya çıkacaktır.

Kedilerde İshal ve Kötü Koku

Kendini yalayarak temizleyen kedi bazen hastalıktan dolayı yorgun olabilir. Bu tarz hastalıklardan ötürü kendisini temizlemeyi bırakabilir. O halde kedilerde ishalin de kötü kokulara neden olabileceği söylenebilir.

Salgı Bezi ve Keseler

Kedilerde salgı bezi ve keseler, rektumlarında bulunur. Söz konusu bezler dışkılama sırasında çalışır. Kedinizin strese girmesi halinde bölgesini işaretlemek için kötü koku salgılama yeteneğini devreye alabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca kediniz enfeksiyon kaparsa yine çevreye kötü bir koku yayabilir.

Aşırı Kilolar

Aşırı kilolu kediler çoğu zaman dışkı kokusuna neden olur. Bu durumda tüy topakları daha kısa sürede oluşacaktır. Kilolu kediler kendini temizlemek amacıyla arka bölgesine erişimde zorluk çekebilir. Her dışkılamada tüye sinen kakanın kötü kokuyu beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Artrit

Artrite bağlı olarak yaşlı kedilerde eklem ağrıları gözlemlenebilir. Ağrılı kediler bu yüzden kendini rahatça temizleyemez. Artriti olan kedilerde özel olarak üretilen ıslak mendillerle popo temizliği yapmanız doğru olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde kötü kokuya neden olan durumlardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Bakterilerin çoğalmasıyla beraber kediniz eskisi gibi idrara çıkamayabilir. Sancılı bir süreç olan idrar yolu enfeksiyonlarında mutlaka veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Keçeleşmiş Tüy Topakları

Kedilerde kötü kokunun nedenlerinden olan keçeleşmiş tüy topaklarının mutlaka temizlenmesi gerekir. Kedinizin derisine ve tüylerine işleyebilen kötü kokuların giderilmesi için tüyler günlük olarak taranmalı ve ıslak mendille temizlenmelidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.