Kedime Arkadaş Olsun Diye Yeni Kedi Sahiplenmeli Miyim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yeni bir kediyi evinizde yaşamakta olan kediyle tanışması oldukça zor olabilir. Onların iyi geçinmesini ve eve gelen yeni kedinizi sıcak bir şekilde karşılamalarını istersiniz. Başka bir kedi alma sebebiniz evde yaşayan kedinizin iyiliğini düşünerek sosyalleşmesi amacıyla dahi olsa, nadiren kolay gerçekleşir. Dikkatle tanıştırılmaları, hayvanların uyumlu şekilde bir araya gelmelerine giden yolun sorunsuz olmasına yardımcı olur. Hayvanların sorunlarını çözmeleri için kendi başlarına bırakılması yerine durumun kontrol edilmesi, sorunsuz bir karşılaşma ve beraberliğin mümkün olan en iyi şekilde başlaması için çok daha büyük bir şans sağlayacaktır.

Kedilerin sosyal yaratıklar olması gerekmediğini unutmayın. Etrafındakilere bağımlı olan köpeklerden farklı olarak kediler, çevrelerinde sosyal yapı olmadan güle oynaya kendi başlarına hareket ederler. Siz etrafında başka bir kedi olmasını isteseniz de, onların bir arkadaşlığa ihtiyaç duyması mümkün değildir. Kedileri birbirlerinden hoşlanmaya zorlayamazsınız, yalnızca bunu deneyebilirsiniz; çünkü bazı kediler kolayca yeni gelen kediyle birlikte yaşayacak, bazıları ise hiçbir zaman iyi geçinmeyecek ya da birbirleriyle huzursuz bir ateşkes koşullarında yaşayabileceklerdir. Bununla birlikte, güvenli uyuma yerleri ve mama kaplarını paylaşma açısından aralarında bir rekabet olmazsa eninde sonunda birbirlerini kabul edebilirler. Bazılarının yeni kediyle yakın ve sıkı bağ oluşturduğu dahi görülebilir. Kedilerin kendi aralarında iyi geçinip geçinemeyecekleri kendi tercihi olabilmekle beraber, yeni kedinizi evinize alıştırmak ve evde yaşamakta olan diğer kedinizle kaynaştırmak için kullanacağınız yöntemler, başarısızlık ya da başarıyla sonuçlanabilir. Bir ilişki fazlasıyla korku verici ya da şiddet dolu bir hale geldiğinde ve kediniz kendisini tehdit edilmiş hissettiğinde, davranış kalıplarını değiştirebilmesi oldukça zor olabilir. Bu sebeple, aşırı tepkileri önleyecek dikkatli şekilde ve yavaş yavaş gerçekleştireceğiniz tanışmalar çok önemlidir.

Bir yavru kedi, henüz cinsel olarak olgunlaşmamış olduğundan, evde yaşayan kediniz için yetişkin kedilere kıyasla daha az tehdit oluşturur. Evde yaşayan kedilerinizin rekabetlerini an az düzeye indirmek için karşı cinsiyette bir yavru kedi almanız daha da doğru olabilir. Kısırlaştırma yoluna gitmeniz, buna benzer birçok sorunu çözümleyebilmekle beraber, tümünü ortadan kaldırmayabilir. Yine de yeni bir yetişkin kedi sahipleniyorsanız, karşı cinsiyetten kedi sahiplenmeniz daha iyi olabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.