Kedime Ev Yemeği Verebilir miyim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedime ev yemeği verebilir miyim sorusu kedi sahipleri tarafından merak edilmektedir. Sürekli olarak hazır mamalarla beslenen bir kedinin evde yenen yemekleri yemesinde sağlıkları açısından bir probleme sebep olabilir. Bu süreç ürünlerin ayrıştırılarak verilmesi ile daha sağlıklı hale getirilebilir.

Kediler Ev Yemekleriyle Beslenebilir mi?

Kedime ev yemeği verebilir miyim özellikle evde kedi besleyen kedi sahipleri tarafından merak ediliyor. Kedilerin bağışıklıkları gereği her türlü yiyeceği yemeleri mümkün değildir. Bünyelerine zarar verecek ve vücudunda parazite sebep olabilecek yiyecekler bulunur. Her ne kadar ev ortamında belirli bir süreç geçirmiş olsalar da yediği gıdalarda belirli bir seçicilik bulunmalıdır. Yalnızca mama ile beslenen bir kedi vücudunun alması gereken vitamin ve minerali alamayacaktır. Bu besinlerden alması gereken proteinin evde pişirilen yemeklerle sağlanabilmesini gerektirir.

Kedime ev yemeği verebilir miyim konusu farklı açılardan ele alınmalıdır. Burada özellikle kedilerin seveceği ve bünyelerine zarar vermeyecek ev yemekleri rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle kırmızı et, balık, tavuk gibi içerisinde bol protein barındıran yiyecekler başta olmak üzere farklı türlerde deniz ürünleri pişirildikten sonra yedirilebilir. Kedilerin vücut sağlığını ve kilo dengesini koruyabilmek için yağlı ve karbonhidratlı ve özellikle kızartılmış ürünlerden uzak durulması gerekir. Pişirilmeden verilen çiğ et ürünleri vücudunda parazitlenmeye sebep olacağı için bu konuda daha duyarlı olmak gerekir. 

Kedinin Ev Yemeği Yemesi Zararlı mı?

Kedime ev yemeği verebilir miyim sorusuna netlik kazandırdıktan sonra ve yiyebileceği ev yemekleri tespit edildikten sonraki süreçte herhangi bir zararı olup olmayacağı merak edilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Özellikle içerisinde yağ ve salça bulunan etli ve sebzeli ev yemekleri kediler için uygun değildir. Daha çok tencerede pişirilen yemekten suyu ile ayrıştırma yapılarak tanelerinden verilmesi daha doğru olacaktır. Kedilerin damağı ile insanların damağı arasında büyük bir fark bulunur. Bu sebeple kedinin ağız yapısını ve sağlığını olumsuz etkileyecek sıcaklık derecesine sahip dumanı tüten yiyeceklerden uzak tutmak gerekir. 

Kedilerin bağırsak sistemi aşırı baharatlı, acılı ve yağlı ürünlere karşı hassaslık barındırır. Bu ileri boyutta vücudunda alerji oluşmasına da sebep olabilir. Bu nedenle evde pişirilen içerisine bol tuz ve baharat katılarak renklendirilen ev yemeklerini kediye verirken bir kere daha düşünmek gerekir. Kedilerde sıklıkla gözlenen bir hayvan hastalığı da obezitedir. Obezite kedinin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını gerçekleştirmesine engel olur. Zamanla iç organlarında başlayan yağlanma tüm vücudunda kendini belli eder ve bu kedinin hareket fonksiyonuna engel olurken mide yanmasına da sebep olabilecektir. Bazı ürünleri haşlayabilmek ve pişirebilmek için su ile temas ettiğinde var olan kapasitelerinin 2-3 kat üstünde bir büyüme gözlemlenecektir. Bu da özellikle pilav, bulgur ve makarna gibi ürünlerin kedinin mide rahatsızlığı geçirmesine sebep olabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.