Kedimin Bıyıkları Dökülüyor, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedimin bıyıkları dökülüyor, ne yapmalıyım konusu önemli olduğundan üzerinde durulmalıdır. Kediler genetik yapılarına özgü olarak kısımlarında dudağına yakın alanda sağ ve sol kısımdan uzayan bıyıkları sahiptir. Tamam zaman değişen mevsimlerle beraber tüy dökülmelerinin yanında bıyıklarında ki kılların dökülmeleri de yaşanan bir durumdur. Anormal bir dereceye varmadığı sürece kedide yaşanan bıyık dökülmesi normal olarak karşılanmalıdır.

Kedilerde Bıyıklar Neden Dökülür?

Kedimin bıyıkları dökülüyor, ne yapmalıyım konusu daha detaylı bir araştırma yapmayı gerektirir. Kedilerde bıyık oluşumu vücutlarındaki diğer organların oluşum sürecine göre senkronik bir gelişim gösterir. Burada yavruluk döneminden itibaren başlayan bıyık uzaması yetişkinlik evresine geçiş yapıldıkça daha da fark edilecektir. Belirli aralıklarla tüy dökülmeleri yaşayan kedilerde bıyık dökülmesi de normal bir durumdur. 

Buradaki anormal olan şey dökülen bıyık yerine yeni bir kıl oluşumunun gerçekleşmiyor olmasıdır. Eğer her dökülen bıyık kökleri yerine yenisi oluşuyorsa bu gayet doğal sürecin parçası olarak değerlendirilebilir. Kedilerde bıyık dökülmesi dikkatli bir şekilde yapılan gözlem sonucunda ancak fark edilebilir. Genellikle ortadan ikiye ayrılan kırılan ve kırılgan bir yapıdaki oluşum bunu hemen hissettirecektir. Bıyıklarında ki orantısızlık da kedinin farklı bir problemi olduğunun habercisi olabilir. Bazı bölgelerde eşitsizlikler bunu fark ettirecektir.

Kedimin bıyıkları dökülüyor, ne yapmalıyım sürecin çözümünü odaklı olarak incelemeler yapılmalıdır. Burada merak edilen konu kedide yaşanan bıyık dökülmesinin miktarı neye göre belirlenir ve endişe edilmesi gereken miktar nedir? Genellikle ve gün içerisinde tüy dökülmeleri yaşayan kedilerde bıyık dökülmesi 2-3 miktarı aşmayacak oranlarda olabilir. Yoğun bir şekilde yaşanan bıyık dökülmesinden farklı bir hastalığın habercisi olabileceğini fark edilebilir. Kedilerde görülen bıyık dökülmelerinin hemen endişeye kapılmaya sebep olabilecek bir durum olmadığı bilinmelidir. 

Bazı kedi türleri oldukça hareketli ve yerinde duramayan bir yaşam şekline sahiptir. Bu hareketlilikten kaynaklı olarak da bıyık dökülmesi yaşanabilir. Süreçte kedi farkında olmadan kendi bıyığının kırılmasına neden olabilir. Bu süreçte bıyık dökülmelerinin en büyük sebebi yenen gıdalardan kaynaklandığı bilinmelidir. Kediye uygun bir diyet uygulamak bu sürecin daha sağlıklı atlatılmasına destek olacaktır.

Kedilerde Bıyık Dökülmesinin Çözümleri

Kedilerde yaşanan tüy dökülme süreci tüm ırklar da yaşanabilen ve yıpratıcı bir süreçtir. Farklı sebeplerden dolayı yaşanan bu durumda kedinin bıyık kılları da etkilenir. Kedideki bıyıklarında fazla dökülmeye rastlanıyorsa bu vücutlarında bulunan vitamin ve mineral depolarının azaldığını bir göstergesi olabilir. Takviye yiyeceklerle süreç sağlıklı hale getirilmeye çalışılabilir.

Kedimin bıyıkları dökülüyor, ne yapmalıyım konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte kedilerin genetik ve fizyolojik sebeplerden kaynaklı olarak belirli aralıklarla tüy döktükleri bilinmelidir. Normalin aksine hızlı bir dökülme süreci gözlemleniyorsa bir veteriner ile görüşme yapmak sürecini daha sağlıklı yönetilebilmesi adına önemli olacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir