Kedimin Dışkısında Kan Var, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedimin dışkısında kan var, ne yapmam gerekiyor konusu önemli olduğu için üzerinde durulmalıdır. Kedilerde fark edilen bu durum önemsenmesi ve ciddiye alınması gereken bir problem olduğunun göstergesidir. Hastalığa erken teşhis konması tedavi sürecinde daha sağlıklı yanıtlar alabilmeye etki edecektir.

Kedinin Dışkısında Kan Görülme Sebepleri Nelerdir?

Kedimin dışkısında kan var, ne yapmam gerekiyor konusu daha çok kedilerin bağırsak sistemi ile ilgili bir problem yaşadıklarının göstergesi olabilmektedir. Yaşanan durumun doğru teşhisinin yapılmasında kedinin dışkı kontrolünün laboratuvar ortamında yapılması gerekmektedir. Bağırsak problemleri ile beraber ishal durumu oluşum gösterebilir. Kedinin dışkısında görülen kan ile beraber dışkının renginde, yapısında ve kokusunda da bir farklılık oluşmaktadır. Renk olarak daha koyu ve siyaha dönükse ince bağırsaktan kaynaklanan bir durum olduğu söylenebilir. Bu sindirim problemlerinin bir işaretidir. Bağırsak enzimleri doğru bir şekilde çalışamamaktan kaynaklı olarak öyle bir oluşumla karşılaşılabilir.

Kedinin dışkısında oluşan kan görülme durumu kabızlık probleminden dolayı da kaynaklanabilir. Dışkıdaki kan rengi gittikçe açılıyor ve kırmızı tonuna en parlak haliyle yaklaşmışsa kedinin anüs bölgesinden kaynaklanan bir problem yaşadığı söylenebilmektedir. Teşhis yapıldıktan sonra bu durumu neyden kaynaklandığını belirlenebilir. 

Genellikle beslenmeden kaynaklı olarak yaşanan kabızlık veya ishal durumu sebep olabilmektedir. Dışarıdan kaynaklı bir yaralanma durumu dışkı bölgesinde kanama ile kendini gösterebilir. İç ve dış parazitlerin etkisi ile kedinin dışkısında kan görülebilmektedir. İyi huylu tümör adı verilen rektal polipler bu duruma neden olabilir. Hormonal dengesizliklerden kaynaklı olarak kanda pıhtılaşma geç yaşanabilir. Bu durum böyle bir sürecin oluşmasının nedeni olarak görülebilir.

Kedinin Dışkısında Görülen Kan Belirtisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinin dışkısında görülen kan hafif bir rahatsızlık ve beslenme düzenindeki bozukluktan kaynaklanabileceği gibi ileri boyutlu bir problem olduğu da söylenebilir. Daha doğru teşhisin gerçekleştirilmesi için bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir. Muayene sırasında kullanılacak aletler evdeki ortamda bulunamayacak profesyonellikte olacaktır. Özel testler yapılarak problemin ana kaynağı tespit edilmelidir. 

Eğer beslenme düzeninde ki farklılıktan kaynaklandığı düşünülüyorsa farklı bir program ayarlanarak süreç sağlıklı hale getirilmeye çalışılmalıdır. Bir parazitten kaynaklı olarak yaşandığı düşünülüyorsa çeşitli ilaç ve iğneler ile süreç sağlıklı hale getirilebilir. Eğer ishal ya da kabızlık durumundan kaynaklı bir durum söz konusuysa serum takılabilir ve yiyeceklerdeki gıdalarda değişime gidilebilir. Lifli gıdalar kabızlığın önlenebilmesinde birebirdir. Her zaman için hijyenik bir ortamda steril bir şekilde bakımının yapılması önemlidir.

Kedimin dışkısında kan var, ne yapmam gerekiyor sorusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Ele alınan konu tüm yönleri ile değerlendirerek problemin giderilmesi adına fikirler verildi. Süreçte daha önemli bir durum olduğu fark ediliyorsa muhakkak ki uzman bir veterinerden yardım alınarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir