Kedimin Tırnaklarını Ne Zaman ve Hangi Sıklıkla Kesmeliyim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahiplenenler kedilerin genel bakımıyla yakından ilgilenmek zorundadır. Özellikle de tırnak bakımıyla ilgili bazı ekipmanlara da sahip olunmalıdır. Kediler tırnak kesiminden hoşlanmayan sevimli canlılardır. Evde yaşayan kediler genelde tırmalama tahtası kullandığından tırnak törpüleme ihtiyacı az olabilir. Ancak belirli aralıklarla uzanan tırnakların düzenli olarak kesilmesi, yaşam alanındaki eşyaların zarar görmemesi adına gereklidir. Çünkü kedi dostlarımız ev içinde halı, perde, koltuk ve benzeri ürünleri tırmalamaktan büyük zevk almaktadır.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedinizin tırnağını kesmek için özel olarak üretilen tırnak makasları bulunmaktadır. Veteriner hekim ya da petshoplar’dan satın alabileceğiniz bu ürünlerle pratik bir tırnak kesimi yapabilirsiniz. Daha önce hiç kedi tırnağı kesmemiş olanların mutlaka veteriner hekimden destek alması gerekiyor.

Kedi tırnaklarının bazı kısımları ölü, bazıları da canlı dokulardan oluşur Bu yüzden tırnak kesimine ölü doku bölgesinden başlanması gerekir. Ayrıca canlı dokudan başlanacak bir tırnak kesimi, kanamaya neden olur ve kanamanın durdurulması da son derece zordur. Tırnak kesimini, zemine ortalama 45 derecelik açıyla yapabilirsiniz. Canlı ve ölü dokuyu ayırt edemeyenlerin mutlaka veteriner hekimden destek alması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Kedim Tırnaklarını Kestirmiyor, Ne Yapmalıyım?

Kediler tırnak kesiminden hoşlanmaz. Öyle ki bazen çok hırçın bir hale gelebilir ve saldırganlaşabilir. Bu tür durumlarda kedinize zarar verme ihtimaliniz çok yüksektir. Tırnaklarını kestirmeyen kediyi zorlamadan veterinerin yolunu tutmanızda fayda var.

Kedimin Tırnaklarını Ne Sıklıkla Kesmeliyim?

Kedinizin tırnak yapısını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ev ortamında yaşayan bir kedi için 15 günde 1 defa olmak üzere tırnak kesimi yapmanız yeterli olacaktır. Elbette haftalık olarak da tırnağını kesebilirsiniz ancak kediniz çevreye ve size zarar vermiyorsa iki veya üç hafta arayla tırnak kontrolü yaparak kesim gerçekleştirebilirsiniz.

Yavru Kedilerde Tırnak Kesimi Ne Zaman Başlar?

Yavru bir kediniz varsa tırnak kesimine 1.5 aylıkken başlamanız yeterlidir. Yavru kedilerde tırnak kesimine ne kadar erken başlarsanız o kadar verimli sonuçlar alırsınız. Yani yavruluk döneminde tırnak kesimine alıştırılan bir minik kedi, yetişkinlik döneminde size sorun çıkarmayacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.