Kısırlaştırma Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kısırlaştırma olmaması genelde evsiz hayvanlar için daha fazla ötenazi ve daha fazla insani olmayan muamele anlamına gelebilir. Aynı zamanda kısırlaştırma sokak hayvanlarının hastalık kontrol endişelerinin yönetimi için de kritik önemlidir. Etkili şekilde kısırlaştırma işlemi; aşılarla birleştirildiğinde sokakta yaşayan hayvan sayısını azaltmanın insani ve etkili bir yolu haline gelir. Bu da kalan hayvanların ve dolayısıyla insan sağlığını da olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda bakımları yapılan hayvanların daha sosyal yani insanlara daha yakın olduğu gözlenmiştir. Bu da halkın hayvan sevgisini artırmak yolunda önemli bir adımdır.

Evcil hayvanların kısırlaştırılmasının en önemli etkilerinden biri de terk edilmiş kedi ve köpek sorununun azalmasıdır.

Dişi köpekler kısırlaştırıldığında artık kızgınlık dönemi yaşamazlar bu da erkek köpekler tarafından çekiciliklerini kaybetmeleri anlamına gelir. Böylece köpeğinizi gezdirirken daha rahat olabilirsiniz. Erkek köpeklerde de bir dişinin peşinden koşma durumu olmayacağından kaybolma olasılıklarının azalması anlamına gelir. Bekçi köpeği olarak kullanılan köpeklerin bağlanmasına gerek kalmaz, üreme yoluyla bulaşabilecek hastalıklardan korunurken aynı zamanda diğer köpeklerle kavga ederek yaralanma ihtimalleri de azalır. Tüm bunlar yaralanma ve hastalıklar nedeniyle meydana gelebilecek bakım masraflarının da azalması anlamına gelir.

Erken yaşta kısırlaştırılan hayvanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşadığı gözlenir. Hayvanların evcilleştirilmesi onları doğal düzenden uzaklaştırdı ve insanlara, hayvanlar için daha özenli davranma sorumluluğunu getirdi. Evcil hayvanların herhangi bir cinsel kimlik veya ego kavramı yoktur. Kısırlaştırma bir evcil hayvanın temel kişiliğini değiştirmez, kısırlaştığında herhangi bir duygusal tepki ya da kimlik krizine girmez. Şişmanlaşma ve tembelleşme de kısırlaştırmanın değil, evcilleştirmenin bir sonucudur.

Kedilerde durum biraz daha önemlidir. Dişiler düzenli olarak kızgınlığa girerler ve hamile kalmazlarsa bir alanda başka dişi kedi bulunması kavga sebebi haline gelmesinin yanında erkek kedileri çağırmak için sürekli sesli şekilde bağırarak etrafta dolaşmalarına neden olur. Erkek kedileri kapınızın önüne kadar getirmeyi başardığında rahatsız edici keskin bir koku bırakmalarına neden olur. Kısırlaştırmak yerine çiftleştirme yoluna gidildiğinde istenmeyen yavru kedilerin bakımı tam yapılamayabilir, çeşitli bulaşıcı hastalıklar evde yayılmaya başlayabilir. Her yavru kedi için yeni ev bulunması da çok mümkün görünmediğinden yine sokaklara gönderileceklerdir.

Kısırlaştırılmamış kedilerin sonraki yaşamında meme tümörleri, rahim enfeksiyonları gibi hastalıklardan muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir. Tabi hamileliklerin ve doğum aninin riskleri de oldukça fazladır.

Koku bırakarak yerini işaretleme, evden kaçarak hastalıklı kedilerle bir araya gelme, trafik kazası geçirme riskleri yaşamamak için mümkün oldukça erken kısırlaştırmak gerekir. Bazı ilaçlar cinsel döngüyü bastırmak için kullanılabiliyor olsa da bazı kedilerde önemli yan etki taşır ve uzun süreli kullanım için önerilmez bu sebeple mutlu ve sağlıklı evcil hayvanlara sahip olmak istiyorsanız evcil hayvanınız yeterli cinsel olgunluğa ulaşmadan kısırlaştırılması önerilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.