Köpeğe Ne Zaman Yaş Mama Verilmeli?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeğe ne zaman yaş mama verilmeli sorusu köpek sahiplerinin kafasında soru işareti oluşturuyor. Özellikle yaş mama ve kuru mama dengesi köpeklerin sağlığı için oldukça önemlidir. Köpeklerde karma beslenme denilen beslenme çeşidi mama dengesi için ön planda tutulması gereken bir beslenme şeklidir. 

Köpeklerde Yaş Mama

Köpeğe ne zaman yaş mama verilmeli konusunda kafası karışan kişilerin aslında mamanın içeriğine hakim olması gerektiğini bilmelidir. Yaş mama kuru mamalara göre çok daha farklı bir süreçten geçerek üretilir. Yaş mamanın içerisinde genel olarak et ve et ürünleri, tahıllar, yağlar, sebzeler, su, mineraller ve jelleştirmek için belirli maddeler karıştırılır. Daha sonra püre haline getirilip öğütülür. Katı bir hale gelebilmesi için de buhar tünelinde biraz pişirilir. Bıçak ile kesilerek küp şekline getirilir. Böylece ürün gerçekten bir et parçası şekline gelir. Etrafına jel ve sos ile doldurulduktan sonra bir kaba ya da konserveye yerleştirilir. Üretme koşulları karmaşık olduğu için besin içeriğinin temiz olabilmesi bir hayli zordur. Bu nedenle de genelde ek besinle takviye etmede ya da günlük besini güçlendirmede kullanılır. Yaş mamalar farklı kalitelerde bulunur. Bazıları şeker ilave olduğu için bu yaş mamalardan uzak durulması gerekir.

Köpeklerde Yaş Mama Vermek

Köpekler her canlıda olduğu gibi mutlu ve sağlıklı bir hayat süre bilmeleri için dengeli beslenmeleri gerekir. Köpek yaş maması çeşitleri yetişkinlik, yavruluk ve yaşlılık dönemlerine göre değişiklik gösterir. Yaş köpek maması çeşitleri oldukça çok olduğu için köpek beslenmesi hakkında soru işaretleri de artar. Kuru köpek mamaları daha kolay saklanabilir ve daha ekonomik oldukları için köpeklere daha çok verilmesi tercih edilebilir. İçerisinde köpeklerin ihtiyaç duyduğu tüm mineral, vitamin ve besin maddeleri de bulunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yanlış bir tercih değildir. 

Köpekler içerisinde her besin maddesini barındıran kuru mamaları tüketebilir. Fakat belli durumlarda sürekli aynı lezzeti almak köpeklerde iştahsızlığa neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha farklı lezzet çeşitleri ile köpekleri beslemek gerekir. Kuru mama yüzünden iştahsızlık sorunu gözlemlenen köpeklerde yaş mama verilebilir.

Köpeğe ne zaman yaş mama verilmelidir konusuna bakılırsa yaş mamalar kuruya göre daha yoğun nem barındırır. Aynı zamanda aromaları da yüksek olduğu için köpekler büyük bir iştahla yaş mama tüketmek ister. Bununla birlikte genelde ödül maması olarak verirler. Özellikle eğitim alan köpeklerde yaş mama sıklıkla kullanılır. Yaş mama ve kuru mama günlük olarak eşzamanlı verilirse kalori miktarının aşılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle aktivitesi az olan köpekler yaş mamayı çok tüketmemelidir. Köpekler yavruluk dönemlerinde dişleri henüz gelişmediği için yaş mama tüketebilir. Aynı zamanda yaşlılık dönemlerinde de köpeklerin dişlerinin güçsüzleşmesi ile birlikte yaş mama tercih edile bilir. Bu konudaki en doğru planlamayı ise veteriner hekimler yapacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir