Köpeğim Aşırı Havlıyor, Neden Olabilir? Çözüm Yolu Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpekler hepimizin bildiği üzere son derece sadık ve sevimli canlılardır. Şirin dostlarımız kendini ifade etmek için gün içinde havlama yöntemine başvurur. Ancak bazı durumlarda aşırı havlamayla karşılaşabilen köpek sahipleri, bu durumun nedenlerini merak etmektedir. Şunu söylemekte fayda var; Bir köpek havlamaya başladığında farklı şeyleri anlatmak isteyebilir. Ya da bazı hastalıkların başlamasıyla beraber acı çekiyor olabilir.

Köpeklerde Havlama Nedenleri

Köpeklerde havlamanın ilk sebebi, temel ihtiyaçlarını karşılama isteğidir. Tuvaleti geldiğinde, acıktığında veya ilgi beklediğinde havlayabilir. Köpeklerde diğer havlama nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yalnız kaldıklarında sık sık havlarlar.
  • Aşırı heyecan veya korku durumunda havlarlar.
  • Sağlık sorunları nedeniyle canı acıdığında havlayarak bu konuda yardım isterler.
  • Sosyalleşme eğitimi almadıklarında havlarlar.
  • Oyun oynadıkları zaman havlarlar.
  • Sebepsiz yere havlayabilirler. Terrier cinsleri genelde bu yola başvurur.
  • Ailesinden veya sahibinden ayrılan köpekler havlar.
  • Eğlence olması adına havlayabilirler.

Bu durumların dışında bazen aşırı havlamaya neden olan faktörler de söz konusu olabilir. Altta yatan nedeni bulmak için köpeğinizi hızlıca veterinere götürmeli ve genel bir sağlık taramasından geçirmelisiniz. Herhangi bir hastalığı olmayan köpeklerde aşırı havlamayı engellemek gerçekten zordur. İyi bir eğitim vermeniz gerekirken çok anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekir.

Köpeklerde Aşırı Havlamayı Engelleme Yolları

Köpeğiniz aşırı bir şekilde havlıyorsa ödüllendirme yoluna başvurabilirsiniz. Fakat ödüllendirmede zaman kriteri çok önemlidir. Örneğin, yaptığı bir harekete karşılık olarak ödül maması aldığında, havlamanın karşılığında ödüle layık görüldüğünü algılayacaktır. Bu yüzden havlayan köpeğinize ödül vermekten kaçınmanız uygun olacaktır.

Köpeğinizin havlaması halinde ona bağırmaktan ya da sesinizi yükseltmekten kaçınmalısınız. Algılama yeteneklerini kullanacak olan köpeğiniz bu durumda ona eşlik ettiğinizi düşünerek havlamaya devam edebilir. En kötüsü de bu süreci alışkanlık haline getirebilecek olan köpeğiniz gün içinde sık sık havlamayı sürdürecektir.

Bazen eve girmek için havlayabilen köpekler bazen de mama ya da oyuncak için havlayabilir. Anlatmak istediğimiz şey, köpeğinizin neden havladığını bilmek ve ona göre hareket etmeniz gerektiğidir. Her zaman ılımlı ve sevecen davranarak bu süreçte ona destek olmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak veteriner desteği almayı da unutmamakta fayda var.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.