Köpeğim Çok Hızlı Nefes Alıp Veriyor, Neden Olabilir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sadık ve sevimli patili dostlarımız kendini kötü hissettiği zaman ya da ağrılı bir süreçte bizlere farklı şekillerde bu sorunlarını anlatmaya çalışır. Ayrıca acıktığında, sıkıldığında veya hasta olduklarında da bazı hareketlerine bakarak köpeğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Öncelikle iştah durumlarını anlamak adına soluklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Hasta olup olmadıklarını anlamak için de dışkı ve idrarına bakmamız yeterli olabilir. Fakat bireysel bir müdahale yerine mutlaka veteriner hekim kontrolüne götürmemiz her açıdan sağlıklıdır. Şimdi sizlere köpeklerde hızlı nefes alıp verme konusuyla ilgili önemli bilgiler aktarıyor olacağız. Bu sorunun fiziksel ya da ruhsal problemleri beraberinde getirdiğini unutmamak gerekiyor.

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme Nedenleri

Köpeğin solunum sisteminde meydana gelen sorunlar, solunum mekanizmasını doğrudan etkiler. Bu yüzden hızlı nefes alıp veren köpekleri öncelikle veterinere götürmemiz gerekir. Erken ve doğru teşhis sayesinde varsa bir hastalık anında tedavi başlayacaktır. Başlangıçta dikkatinizi çekmeyebilir ancak köpeğiniz sık ve hızlı nefes alıp veriyorsa bir sorun var demektir.

Astım hastalığı da köpeklerde sık sık nefes alıp verme nedenleri arasındadır. Aslında tek başına bir hastalık olarak düşünülmemesi gereken astımın farklı komplikasyonlarla beraber ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Astım hastalığı köpeklerin nefes alıp vermesini zorlaştırırken başka hastalıkları da tetikleyebilir. Sonuç olarak köpeğinizdeki hızlı nefes alıp verme durumuna karşı doğrudan veteriner hekim kontrolüne başvurmanızı önemle tavsiye ediyoruz

Köpeklerde Panik Atak ve Hızlı Nefes Alıp Verme Sorunu

Köpeklerde son yıllarda panik atak sorunu sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Panik atak sadece insanlara has bir problem olmaktan çıkmış ve köpeklerin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemiştir. Köpeğin aniden korkması, panik atağı tetikler. Bu durumda sık sık nefes alıp vermeye başlar. Yani hızlı soluyan köpeğiniz sakinleşene kadar nefes alıp vermeye devam eder.

Veteriner hekim kapsamlı bir muayene sonucunda teşhis koyduktan sonra köpeğiniz için uygun tedaviye başlayacaktır. Ayrıca nefes alıp verme hareketi düzgün olmayan köpekler genelde egzersiz sonrası bu şekilde davranabilir. Paniğe kapılmadan bir süre beklemeli ve sorunun devam etmesi halinde veteriner hekimin yolunu tutmalısınız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.