Köpeğim Çok İştahsız, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Pek çok hayvansever belirli dönemlerde köpeğinin iştahsız olmasından yakınabilir. İştahsızlık durumu birkaç gün görüldüğünde aslında bu durumun altında yatan farklı bir nedenin olabileceği bilinmelidir. Ayrıca iştahsızlık için yapılması gereken ilk müdahale, veteriner hekim kontrolüdür. Yazımızın devamında köpeklerde iştahsızlık nedenleri ve çözüm yollarına dair önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Patili dostlarımız gün içinde herhangi bir olumsuz durumdan etkilenebilir. Aynı zamanda beyne iletilen sinyallerdeki bozulmalar da iştahsızlığa neden olabilir. Köpeklerimizle ne kadar ilgili olursak, karşılaşacakları sorunların çözümünde o kadar hızlı olabilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Ancak onlarla vakit geçirmemek, sorunlarını tespit edememek ve ilgilenmemek, ne yazık ki kötü durumların yaşanmasına neden olabilir.

Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri

Öncelikle köpeklerde iştahsızlığı anlamanın bazı yılları vardır. Diş problemleri başta olmak üzere ağrılar, düzensiz ağız kemik yapıları ve mide bulantısı, köpeğinizin iştahsız olduğuna işarettir.

Altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilen iştahsızlık ayrıca sindirim sorunları, böbrek yetmezliği ve kalp probleminin habercisi olabilir. Ayrıca merkezi sinir sistemindeki işlev bozukluğuna bağlı olarak da iştahsızlık görülebilir. Mama tüketimini bir anda ve uzun süreli bırakan köpeklerde mutlaka erken teşhis yapılmalıdır. Öncelikle patili dostumuzun merkezi sinir sistemindeki işlev bozukluğu, iştahsızlığın ilk nedenleri arasındadır. Beyin bölgesine gönderilen tokluk ya da açlık hissiyle ilgili sinyallerde yaşanan bozulma, patililerin gündelik yaşamını olumsuz etkiler. Ayrıca gün içinde yaşadıkları stresli bir olay da yine köpeklerde iştahsızlık nedenleri arasında yer almaktadır. Elbette yaşam tarzı ya da davranış bozuklukları da bu duruma davetiye çıkarabilir.

Köpeklerde İştahsızlık Teşhisi ve Tedavisi

Köpeklerde iştahsızlık teşhisi için veteriner hekim kontrolü şarttır. Bu kontroller sırasında yaşam tarzı, köpeğin hastalık geçmişi, beslenme düzeni ve davranış sorunları incelenir. Ayrıca sıcaklık ölçümü ile beraber ağız muayenesi ve çeşitli analizler talep edilir. Bu analizler endoskopi, ultrason, radyografi, kan ve idrar kontrolü şeklindedir.

İştahsızlığın nedeni tıbbi bir vaka ise veteriner tarafından özel bir reçete hazırlanır. Ancak bunun nedeni davranışsal bir bozukluk ise çeşitli tavsiyeler verilebilir. İştahı azalan köpekler için iştah açıcı aksiyonlar alabilen veteriner hekim tüm fiziksel ve tıbbi faktörleri birlikte inceler. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.