Köpeğim Gün Boyunca Uyuyor, Sebebi Nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeğim gün boyunca uyuyor, sebebi nedir sorusuna yanıt olarak belirli bir teşhis koyabilmek için gerekli tetkiklerin yapılması ve bir gözlem sürecinden geçirilmesi gerekir. Köpeklerde oluşabilen uyku problemleri kronik hale gelmişse arka planda huzursuz olmasına neden olabilecek psikolojik etkenler de var olabilir. Süreçte fizyolojik durumlar, çevrenin etkisi gün boyu uzun süreçlerde gerçekleşen uyku problemlerine neden olabilir.

Köpekte Davranışsal Uyku Probleminin Sebepleri Nedir?

Köpeğim gün boyunca uyuyor, sebebi nedir konusu üzerine yapılan araştırmalar köpeklerin uyku düzenlerinde meydana gelen değişikliklerin günlük aktivitelerindeki farklılıklardan kaynaklanabileceğini ortaya koymuştur. Çeşitli hastalık türleri de böyle bir sürecin oluşmasına etki edebilir. Bu konu üzerine gelişimsel süreçte önemli olmaktadır. Yaşlılık dönemindeki bir köpeğin uyku düzenindeki ağırlık oldukça doğal kabul edilmelidir. Uykuya olan ihtiyaçları bu dönemde daha da artış gösterir. Her ne kadar köpeğin rahat uyuyor oluşu, vücudunda bir problem olsa uyuyamaz, kanısına götürse de aslında arka planda uyumasını tetikleyecek bir problemin varlığına da işaret olarak görülebilir. 

Köpeklerde uyku sürelerini etkileyen faktörler bulunur. Gereğinden fazla stresli bir durumda olmaları uyku düzensizliğine neden olacaktır. Vücut kemik problemleri uyku süreçlerini etkiler. Köpeğin yaşı burada en önemli faktördür. Köpekte oluşan uyku ihtiyacı yaş faktörü göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebilir. Gençlik dönemini aşmış ve yetişkinliğe geçmiş olan bir köpeğin günlük olarak uyuma süresi 15 saati bulabilmektedir. Yaşlılık döneminde bu süre yavruluk dönemindeki gibi biraz daha fazla olabilir. Verilen rakamlar dışında çok fazla uyuma davranışı söz konusuysa bir veterinerden yardım almak gerekmektedir. 

Köpekte Davranışsal Uyku Problemi Nasıl Tedavi Edilir? 

Köpekte oluşan davranış problemi tüm hayat rutinini olumsuz olarak etkiler. Gündelik hayatta çok fazla uyuyan bir köpek uyandıktan sonra huysuz ve huzursuzluk davranışını gösteriyorsa arka planda daha farklı bir problemin olduğunun göstergesidir. Tespit edebilme noktasında iyi bir gözlem yapılması gerekir. Sürekli olarak uyuyan bir köpeği hareketlendirmek gerekmektedir. Günlük olarak oyun aktivitelerini gün içerisinde belirli zamanlara bölerek onunla vakit geçirilmelidir. Sürekli olarak hareketsiz halde bulunan bir köpeğin zamanla obezite hastalığı başta olmak üzere kalp ve solunum yolları rahatsızlıkları duyabilmesi mümkündür. Köpeğin sosyalleşmesinin sağlanması psikolojik olarak kendisini huzursuz hissettiği durum ve stresli ortamdan uzaklaştırılması uykuda yaşadığı problemlerin düzeltilebilmesine katkı sağlayacaktır.

Köpeğim gün boyunca uyuyor, sebebi nedir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Köpeklerin yavruluk döneminden itibaren görülen uyku problemlerine karşı yapılması gerekenler hakkında bazı fikirler sunuldu. Uyku probleminin sebepleri gelişimsel dönemleri ile ele alındı. Tüm bu süreç her gün artarak devam ediyorsa ve çok uyuma davranışında tekrar tekrar fark yaşanıyorsa bir uzman veterinerden yardım alınması sürecin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir