Köpeğim Öksürüyor, Tedavisi Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeğim öksürüyor, tedavisi var mı sorusu hayvan hayvan dostları tarafından merak ediliyor. Dışarıdan köpeğin vücuduna giren zararlı maddelerden kaynaklı bir öksürük ile solunum yolundan kaynaklı olarak bir enfeksiyon sebebiyle yaşanan öksürük arasında tedavi farkı bulunur. Bu sebeple önce doğru tespit yapılmalı ve sonrasında tedavi yollarına başvurulmalıdır. Solunum yolu hastalıkları köpeklerin sıklıkla karşılaştığı problemlerdendir. Köpeklerin yavruluk dönemindeyken yapılan belirli aşılarla ilerleyen süreçte oluşabilecek solunum hastalıklarının önüne geçebilmek mümkündür.

Çok Öksüren Bir Köpeğe Neler Yapılmalıdır?

Köpeğim öksürüyor, tedavisi var mı yapılan araştırmalar köpeklerin farklı sebeplerden dolayı yoğun bir öksürük nöbetine tutulmalarını mümkün hale getiriyor. Mevsimsel geçişlerde bağışıklık sistemi normalden daha az çalışan bir köpeğin vücuduna çeşitli virüs ve bakteriler etki edebilir. Böyle bir durumda yaşanan farklı enfeksiyon süreçleri köpeğin sürekli olarak öksürmesine sebep olabilir. Teknolojik alanında yaşanan gelişmeler ileriye dönük olarak vücutlarında oluşan çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır. Röntgen sistemindeki gelişmeler biyokimya, röntgen alanında çeşitli müdahalelerin rahatlıkla yapılabilmesini sağlamaktadır. Sürekli olarak öksüren ve önü alınamayan etkilerle beraber gün yüzüne çıkan köpek hastalığı ilaç tedavisi ile giderilebilir. Bunun için öncelikle cihazlarla belli bir muayene süreci gerçekleşmelidir. 

Öksürüğün önlenebilmesindeki en önemli kontrol aşılamadır. Dikkate alınarak muhakkak ki köpek sahiplerini bu konuda üzerinde durmaları gerekir. Dışarıdan gelebilecek ve içte oluşabilen parazitler çeşitli ilaçlar yardımı ile önlendiğinde öksürme krizleri durdurulabilir. Bulaşıcı bir hastalık olan barınak hastalığına yakalanmasına engel olmak için aşı yaptırılmalı ve böyle bir hastalık taşıyan köpeklerden uzak durulmalıdır. Köpeğin boğazına takılabilecek boyutta küçük nesnelerle veya çeşitli tavuk kemik parçaları ile oynamasına imkan vermemeli ve zararlı cisimlerden uzak durulması sağlanmalıdır.

Köpekte Öksürük Hangi Hastalığın Habercisidir?

Köpeğim öksürüyor, tedavisi var mı köpekte oluşan öksürük ani olarak gerçekleşen ve kronik bir şekilde devam eden tip olarak iki gruba ayrılır. Burada önemli olan kronikleşme seviyesine geçiş yapmadan önce köpeğin öksürmesine ciddi bir problem olup olmadığı uzman bir hekim doğrultusunda veterinerde tedavi görmesi gerekir. Köpeklerde görülen öksürüğün çeşitli sebepleri bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Bazı köpeklerde görülebilen ve dünyanın genelinde sıklıkla karşılaşma olasılığı bulunan ve bulaşıcı bir hastalık olarak görülen barınak öksürüğü köpeğe şiddetli bir öksürükle rahatsızlık hissi verebilir.
  • Köpeğin solunum yolları ile ilgili problemleri
  • Akciğer bölgesinde yaşanan çeşitli virüslerin etkisi ile enfeksiyon
  • Dışarıdan alınan bir nesnenin boğaza sıkışması ve soluk borusunu tıkaması
  • Doğuştan gelen genetik durumdan kaynaklı olarak nefes borusundaki darlık

Akciğer bölgesi köpeklerin en hassas noktasıdır ve burada oluşabilecek bir parazit kurdu köpeğin öksürmesine sebep olur. İleri boyutta kalp hastalıkları ve kalp kurtları köpeğin uzun süreli olarak öksürme nedenidir.

Öksüren Köpek Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğim öksürüyor, tedavisi var mı bazı hastalıklar hayvanlarda kronikleşir ve uzun süreli olarak bir tedavi sürecine başvurulması gerekir. Barınak hastalığı olarak adlandırılan solunum yolunda oluşan enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalık sürekli olarak uzun süreli öksürüğe neden olur. Bulaşıcı olanı bu hastalık kronik bir şekilde başlar ve uzun yıllar köpeğin vücudunda devam edebilir. Bu tarz bir hastalığa önlem alabilmek için öncesinde gerekli aşıların vaktinde yaptırılmış olması gerekmektedir. Ölümcül bir riski bulunmamakla beraber kesin ve net bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Akciğerde yaşanan çeşitli problemlerden kaynaklı olarak köpekte öksürük belirtisi görülebilir. Bu nefes yolunda yaşadığı sıkıntının etkisi ile de meydana gelebilir. Tedavi edilebilen bir boyutu bulunan hastalığın veteriner ile görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.