Köpeğimde İştahsızlık Var, Neden Olabilir, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sadece insanlarda değil, evcil hayvanlarda da iştahsızlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Köpeklerde iştahsızlık nedenleri farklı durumlardan kaynaklanabilirken genelde bir hastalıktan şüphe duyulması halinde her yazımızda belirttiğimiz gibi veteriner kontrolüne götürmeniz gerekir. Öyle ki bazen köpeğinizin ölümcül bir hastalığa yakalanması da iştahını doğrudan kesebilir.

Köpeğimin İştahı Neden Yok?

Köpeğinizin iştahı kesilmişse ilk olarak ağız ve diş sorunlarının olup olmadığına bakmanızda yarar var. Ağızda çıkan yaralar, diş ve diş eti hastalıkları doğrudan iştah kaybına neden olur. Buna ek olarak korku ya da travmalar sebebiyle de köpeğinizin iştahı kesilebilir. Köpeğinizin korktuğu faktörlerin yaşam alanındaki varlığını ortadan kaldırabilir ve onu stresten kurtarabilirsiniz. Köpekler huzursuz olduklarında da iştah kaybı yaşar. Öyle ki huzuru kaçan köpekler gün içinde bir şey tüketmediği gibi hareketsiz olarak günü geçirmeye çalışırlar.

Bazen de bir hastalığın başlangıç evresi nedeniyle köpeklerde iştah kaybı görülebilir. Bağırsakta düğümlenme, enfeksiyonlar, gençlik hastalığı, sindirim sistemi sorunları ve karaciğer iltihaplanması gibi hastalıklar sebebiyle iştah kaybı yaşayan köpekler, stresli bir yaşama devam edebilir. Eğer köpeğinizin iştahının kesildiğini fark ettiyseniz beklemeden veteriner hekime ulaşmanızı öneriyoruz.

Köpeğinizin iştahı bazen de hijyenik koşullara uyulmaması nedeniyle kesilebilir. Yemek yediği ortamın temiz olmaması, onları mutsuz eder. Nasıl ki biz insanlar pis bir ortamda yemek tüketmek istemiyorsak, patili dostlarımız da bu gibi konulara dikkat etmektedir. Ortam dışında mama ve su kabının günlük temizlenmesi gerektiğini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri

Köpeklerde iştahsızlık nedenleri;

  • Apseler
  • Karaciğerde iltihaplanma
  • Hijyen olmayan ortam
  • Diş hastalıkları
  • Ağız hastalıkları
  • İç parazitler
  • Enfeksiyonlar
  • Sindirim sistemi sorunları
  • Bağırsak düğümlenmesi olarak sıralanabilir.

Köpeğimin İştahını Nasıl Açabilirim?

Yukarıda sıraladığımız sebepler dışında eğer köpeğinizin yaşadığı ortam, mama ve su kabı temizse ancak köpeğinizin iştahı yoksa bu durum bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Fakat veteriner kontrolünden sonra herhangi bir hastalık teşhisi konulmayan köpeğinizin iştahını açmak için belirli aralıklarla ödül mamaları verebilirsiniz. Ayrıca en çok sevdiği oyuncakları da mama kabının hemen yanına bırakırsanız iştah problemi azalmaya başlayabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.