Köpeğime Otur Komutu Vermek İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpekler sahiplerine her zaman sadıktır. Bu nedenle birçok hayvansever, köpek sahiplenmeden önce komutlar hakkında araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar arasında en çok ‘otur komutu’ merak ediliyor. Aslında kolay gibi görünse de biraz sabır gerektiren otur komutuyla ilgili farklı eğitim yollarına başvurabilirsiniz. Yani her komut eğitimi için farklı seçenekler bulunmaktadır. Yazımızın devamında hem yetişkin yem de yavru köpekler için otur komutu eğitiminin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Otur Komutu için Hangi Eğitim Tekniklerinden Faydalanılır?

Köpeklerde otur komutu eğitimlerinde aşama aşama ilerlenir. Evde eğitmek isterseniz mutlaka ‘pozitif köpek eğitimi’ vermelisiniz. Genel olarak otur komutu eğitimi için tasmasız eğitim, ses tonuyla eğitim ve tasmalı eğitim gibi 3 farklı yönteme başvurulabilir.

Tasmalı Eğitim Nasıl Verilir?

Köpeğinize otur komutu eğitimi vermenin önemli aşamalarından olan tasmalı eğitimde, nazik hareketler ile tasmayı oynatmanız gerekiyor. Ancak bu konudaki tavsiyemiz, alanında uzman kişilerin tasmalı eğitim vermesi olacaktır. Evinizde denemek isterseniz ilk olarak köpeğinizle yan yan durun. Daha sonra tasmasını yukarı çekin. Ardından köpekle beraber yavaşça oturma pozisyonu alın. 5-10 kez denediğinizde köpeğiniz otur komutunu rahatlıkla öğrenmiş olacaktır.

Tasmasız Otur Komutu Eğitimi

Yetişkin köpeklerin eğitiminde tercih edilen tasmasız otur komutu eğitiminde yapmanız gereken ilk şey, onun sevdiği bir mamayı almak olacaktır. Bu süreç bir nevi ödüllendirme hareketleriyle yönetilir. Elinizin köpeğe olan uzaklığı da eğitim sırasında önemlidir. Köpeğinizin oturmaya başlamasıyla hafif sert bir ses tonuyla ona komut verebilirsiniz. Oturduktan sonra ona ödül mamasını vererek eğitimi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Ses Tonuyla Otur Komutu Eğitimi

Genelde yavru köpeklerde kullanılan ses tonuyla otur komutu eğitiminde adından da anlaşılacağı üzere ses tonunuzu kullanmanız gerekiyor. Yavru köpek tam oturacağı zaman ona komut verebilir ve eğitimi tamamlayabilirsiniz. Biraz basit görünse de sabır isteyen bir süreçtir. Ayrıca zamanlamaya dikkat etmenizde yarar var. Tasmasız eğitimde olduğu gibi ses tonlu eğitimde de ona ödül maması vermeyi ihmal etmeyin.

Unutmayın, ödül mamaları köpeğinizin eğitim aşaması boyunca yararlanması gereken mamalardandır. Bu sayede eğitimler daha başarılı geçecek ve kısa sürede sonuç verecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.