Köpeğinizin Seyahat Stresini Azaltacak İpuçları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeğinizle stressiz bir seyahate çıkmanın ipuçları

Köpek dostlarımız bizimle beraber gezmekten büyük keyif alırlar. Parklarda, sokaklarda gezerken onlara eşlik ettiğimizde mutlu olurlar. Ancak arabalı yolculuklar dostlarımıza genellikle strese sokar.

Köpeklerimiz strese girdikleri zaman vücut dillerinden bunu anlayabiliriz. Sızlanabilirler, salyaları fazlaca akabilir hatta kusabilirler. Özellikle yavru köpekler seyahat konusunda oldukça stresli olabilirler. Küçük dostunuzla çok daha rahat seyahat edebilmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Veterinerinize Danışın

Köpeğinizin seyahat sırasında stres yapacağını hissediyorsanız ilk önce veterinerinize danışmanızı öneriyoruz çünkü bu tarz durumlar için verilen ve stresi azaltan ilaçları onlardan temin edebilirsiniz. Özellikle mide bulantısını azaltan bir ilaç kullanmak köpeğinizi ve sizi oldukça rahatlatacaktır. Veterinerler, anti-anksiyete ilaçları önerebilirler, ne kadar doz kullanacağınızı belirleyebilirler.

Stres Azaltan Elbise  

Anksiyete giderici köpek elbiseleri seyahatlerinizde size oldukça yardımcı olabilir. Bu elbiseler, hem evin içerisinde hem de seyahat gibi durumlarda köpeğinizde oluşan anksiyeteyi giderecektir. Arabada tedirgin olan dostunuzu saracak olan elbise onu güvende hissettirecektir.

Alıştırmalar Yapın 

Dostunuzun yolculuğa alışması için onu yavaş yavaş arabanıza alıştırın. Arabanın etrafında tasmasız bir şekilde gezdirin ve araç hareket halinde değilken onu koltuğa oturtun. Yine de stres yapıyorlarsa onu sevin ve ödül maması verin. Sonrasında koltukta oturdukları zaman motoru çalıştırın ancak arabayı hareket ettirmeyin. Son olarak artık alıştıkları zaman arabayla giderken onları sevdikleri yerlerde indirin.

Enerjisini Atmasına Yardımcı Olun

Egzersizler, stresi azaltmak ve endişeyi azaltmak için çok iyi bir yoldur. Aynı zamanda enerjisini atmış bir köpek daha az stres yapacaktır. Yolculuğunuzdan önce erken kalkın ve dostunuzu yürüyüşe çıkartın. Enerjisini attıktan sonra arabaya bindikten sonra da oyuncaklarla onu meşgul edebilirsiniz. Kendisini meşgul tutan köpeğiniz daha rahat bir yolculuk yapacaktır.

Sakinleştirici Takviyeler

Eğer köpeğiniz yine de sakinleşemediyse birkaç takviye almak faydalı olacaktır. Anksiyete önleyici yumuşak çiğneme kemikleri ve yiyecek barları ile kaygıyı azaltabilirsiniz. Sevdiği bir yemek barı veya ödül maması varsa mutlaka ara ara ona yedirin.

Onunla Konuşun

Köpek dostlarımız konuşamıyorlar ancak bu onlarla konuşmamamız için bir sebep değil. Sizin sesiniz, dışarıdan gelen herhangi bir gürültüye karşı daha güven vericidir. Sürüş sırasında sürekli köpeğinizle konuşmak, şarkılar söylemek onu oldukça rahatlatacaktır. Tanıdığı bir sesi duymak, tanıdığı bir yorgana sarılmak, sevdiği bir oyuncağı tutmak onun için faydalı olacaktır.

Molalar Verin

Yolculuğa çıktığınızda çok uzun süre boyunca yolculuk yapmamaya dikkat edin. Mutlaka molalar verin çünkü eğer köpeğinizin tuvaleti geldiyse daha çok stres olacaktır. Mutlaka 2-3 saatte bir mola verin ve köpeğinizi inip biraz dolaşarak stresi yenmesini sağlayın.

Her Zamankinden Daha Dikkatli Sürün

Trafikte hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Yanlış dönüşler, virajlar ve diğer sürücülerle beraber olmak insanlar için bile başlı başına bir anksiyete sebebi. Ancak endişeli bir köpekle beraberseniz çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Soğukkanlı ve stressiz gözükmeniz köpeğinizin de daha az stresli olmasını sağlayacaktır. Köpekler, sahipleriyle enerji uyumu sağlamış olurlar. Bizim hissettiğimiz çoğu şeyi hisseder ve ruh halimizden anlarlar. Sizin sakin kalmanız, köpeğinizin de sakin kalmasını sağlayacaktır. Bağırıp çağırmamanız oldukça önemli.

Dostunuzla seyahat etmek, onunla bağ kurmak için iyi bir yöntemdir. Beraber bir yolculuğa çıkmış olmanız onun için bir serüvene adım atmaktır. Bu yolculukta da yanında olan en iyi dostunun siz olduğunu unutmayın. Küçük alıştırmalar ve bu ipuçlarıyla beraber köpekler en iyi seyahat arkadaşınız olabilirler. Dostunuzla iyi yolculuklar!

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.