Köpek Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kaliteli köpek maması seçimi, dostlarımızın sağlıklarının korunup iyileştirilmesi için en önemli gerekliliklerin başında gelir. Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi ihtiyaç duydukları çeşitli mineraller, vitaminler ve besinler bulunur. Dengeli ve sağlıklı beslenmedikleri takdirde çeşitli sağlık sorunları gündeme gelebileceği için köpek maması seçimi oldukça önemli bir konudur. Köpek maması seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Yaşam Evreleri Dikkate Alınmalı

Köpeklerin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için köpek maması seçilirken kaç yaşında oldukları dikkate alınması gereken ilk konu olarak karşımıza çıkar. Köpeklerin; yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık olmak üzere üç temel yaşam evresi vardır. Hangi yaşam evresinde oldukları beslenmeleri üzerinde etkilidir. Yavruluk dönemindeki köpekler yetişkinlere ve yaşlılara kıyasla daha çok proteine ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde ihtiyaçlarının karşılanması adına yavru köpek maması tüketmeleri gerekir. Yavru köpek maması çeşitleri içerisinde yavru köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yetişkinliğe geçişlerinde olası sağlık sorunlarının önlenmesi adına gerekli besin ögeleri, uzmanlar tarafından önerilen oranda bulunur. 

Yavru köpekler yetişkinlik evresine girdiklerinde daha az protein ve kalori almalıdır. Aksi durumda obezite riskinde artış gözlenebilir. Yetişkin köpek maması çeşitleri döneme özgü kalsiyum, yağ asitleri, vitamin, protein ve mineral ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılar.

Yaşlılık, köpeklerin gerek davranışlarının gerekse fiziksel kondisyonlarının değişime uğradığı bir dönemdir. Metabolizma hızları yavaşlar, kilo alma ihtimalleri artar ve çeşitli sağlık sorunlarına yakalanabilirler. Bu nedenle yaşlı köpeklerin düşük kalorili, yüksek lifli, yağ asitleri ve protein barındıran yaşlı köpek maması çeşitleri ile beslenmeleri önerilir. Her ne kadar yaşam evresi kaliteli köpek maması tanımını yaparken en önemli değişken olsa da, seçim sırasında başka faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekecektir. 

Irksal Özellikler Göz Önünde Bulundurulmalı

Doğru köpek maması belirlenirken cins büyüklüğü ve ırksal özellikler de dikkate alınmalıdır. Köpeklerin büyüme, bağışıklık fonksiyonu, cilt ve kemik sağlığı söz konusu olduğunda ırksal özellikler doğrultusunda üretilen kuru mamalar büyük bir fayda sunacaktır. Nasıl ki yaşam evreleri dostlarımızın ihtiyaçlarını değiştiriyorsa ırksal farklılıkların da benzer şekilde beslenme düzenlerini etkileyebileceği unutulmamalıdır. Küçük ırkların kilo kontrollerinin sağlanması ve metabolizma ihtiyaçlarının karşılanması için tam tahıllı, meyve, mineral, vitamin ve sebze barındıran alternatifler ön plana çıkacaktır. Orta büyüklükteki ırklar söz konusu olduğunda vitaminler, yağ asitleri, proteinler ve mineraller bakımından zengin ürünler tavsiye edilmektedir. Büyük ırklar ise protein, lif, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bakımından zengin mamalarla daha sağlıklı ve konforlu yaşayabilirler. 

Kilo Durumları Değerlendirilmeli

Köpek maması seçimi sırasında köpeklerin ideal kilolarında olup olmadığının da düşünülmesi gerekir. Köpeklerde obezite birçok sağlık sorununa yol açarak hem sağlığı hem de yaşam konforunu azaltabilir. Fizyolojik ve psikolojik anlamda zarar görmelerinin engellenmesi adına kilo kontrollerinin sağlanması, kilo fazlalıklarının bulunması durumunda ise light köpek mamaları ile formlarına kavuşturulmaları gerekir. 

Damak Zevkleri de Düşünülmeli

Dostlarımızın ihtiyaç duydukları besinleri eksiksiz ve dengeli alabilmeleri için mama tüketimlerinde süreklilik sağlanması gerekir. Sevmedikleri yiyecekleri tüketmeye direnmeleri mümkündür. İştahsızlık köpeklerin yeterince besin alamamasına, vitamin ve mineral eksiklikleri yaşamalarına neden olabilir. Sonuç olarak sağlıkları tehlikeye girebilir. Köpek maması seçimi sırasında onların beğenilerinin ve lezzet çeşitliliği ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması önemlidir. 

Köpek maması seçimi oldukça önemli bir süreçtir. Yukarıda değindiğimiz seçim kriterlerine ek olarak köpeklerin aktivite düzeyini ve özel sağlık durumlarını da değerlendirerek en kaliteli köpek mamasını bulabilirsiniz. En doğru seçimi yapmak için veteriner hekimlerin önerilerini dikkate alarak dostunuzun sağlıklı gelişimine destek olabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Kaliteli Köpek Maması Çeşitleri Petlebi.com’da

Petlebi.com adresini ziyaret ederek uygun fiyatlı kaliteli köpek mamaları arasından dostunuzun yaşı, ırkı ve kilo durumu gibi değişkenler doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Ürünlerin son kullanma tarihlerini inceleyebilir, ürün içerikleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitede gerçek kullanıcılar tarafından yapılan yorumları okuyarak soru işaretlerinizi azaltabilirsiniz. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.