Köpek Sahiplendirme Nasıl Yapılmalı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek veya farklı bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verenler aslında birçok sorumluluğu da kabul etmiş durumdadır. Elbette köpek beslemek, kedi beslemekten çok daha zor olabilir. Örneğin kediler başına buyruk takılabilirken, köpeklerle sürekli ilgilenilmesi gerekir. Tabi ki bu aşamada kedilerin de ilgi ve sevgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Fakat köpek sahiplenmeye karar vermeden önce hangi durumlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var.

Köpek Sahiplendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha önce köpek beslemeyen bireyler birçok durum hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bunlardan en önemlisi, yaş bilgisidir. Köpeğinizi sahiplendirecekseniz, bakımını üstlenecek olan kişinin yaşına dikkat etmeniz çok önemlidir. Yani küçük yaştaki bireylerin aslında köpeklerin sorumluluğunu alamayacağı bilinmelidir. Genç yaştaki bir kişiye köpek sahiplendirecek olursanız, ailesinden izin alıp almadığını da sorgulamanızda fayda var.

Köpeklerde temel bakım çok önemlidir. Bu nedenle köpek bakımıyla ilgili soruları, sahiplenmek isteyen kişiye sormanızda yarar var. Bu konuda bilinmesi gerekenler;

  • Köpeğin gezdirilmesi gerektiği
  • Temel besin ihtiyaçları
  • Tuvalet ihtiyacı
  • Öğünlerde nasıl beslenmesi gerektiği şeklinde sıralanabilir.

Köpeklerde ayrıca aylık ve yıllık yaptırılması gereken aşılar bulunmaktadır. Köpek sahiplenecek olan kişiler yukarıda sıralanan ihtiyaçların farkında olmalı ve tüm sorumluluğu sahiplenmelidir.

Köpeklerde Yaşam Alanı

Aslında köpek sahiplendirme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli durum, yaşam alanıdır. Aşağıdaki soruları, köpek sahiplenecek olan kişiye aktarmalı ve detaylı bilgi sahibi olmalısınız;

  • Köpek gün içinde ne kadar yalnız kalacak?
  • Köpek evde mi, iş yerinde mi veya bahçede mi bakılacak?
  • Bahçede bakılacak köpek serbest mi kalacak yoksa bağlı mı tutulacak?
  • Günde en az 2 defa 1’er saatlik süreyle köpek gezdirilecek mi?

Köpeklerde yaşam alanı kriterlerine uyum sağlayan kişilerle kısırlaştırma konusunun da konuşulması gerekir. Çünkü bazı kişiler para kazanmak amacıyla köpek sahiplenebilir. Köpeklerde kısırlaştırma, patili dostlarımızın yaşam kalitesini artırırken daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlar. Haliyle köpek sahiplendirecekseniz mutlaka kısırlaştırmayı kabul eden kişilerle iletişime geçmelisiniz. Belirttiğimiz üzere birçok kişi ne yazık ki köpekleri bir üreme makinesi olarak görmekte ve para kazanmak için faydalanmayı düşünmektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.