Köpekler Balık Yiyebilir Mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Öncelikli olarak kısaca soruya cevap verelim ve sonrasında detaylara geçelim. Evet köpekler balık yiyebilir. Doğru şekilde kullanıldığında köpeğiniz için oldukça sağlıklı bir besindir ve ticari köpek mamalarında kullanılan ana malzemelerden birisini balıklar oluşturmaktadır. Evde de uygun şekilde hazırlayarak köpeğinize balık vermeniz mümkündür.

Balık, mükemmel bir protein kaynağıdır ve doymuş yağ oranı diğer birçok hayvansal protein kaynağına göre düşüktür. Sindirimi ise köpekler için kolaydır. Özellikle tavuk, et gibi ürünlere alerjisi olan köpekler için en ideal ana besin kaynağıdır. Diğer hayvansal proteinlere göre balık ve balık ürünlerine karşı alerji oluşma riski oldukça düşüktür. Balıklar aynı zamanda iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Köpekler Hangi Balık Türlerini Yiyebilir?

Köpekler taze veya işlenmiş balık ürünlerini tüketebilirler. Balık türü olarak ise tüm balıkları tüketebilirler. Eğer evde kendiniz balık verecekseniz taze balık vermeye dikkat etmeniz gerekir. Dediğimiz gibi birçok balık türünü köpekler tüketebilir ama en çok önerilen balık türleri; somon, morina, kedi balığı, mezgit balığı, ringa balığı, bayağı pisi balığıdır.

Balık etindeki önemli riskler ağır metaller ve iç parazit bulunma ihtimalidir. Yukarıda saydığımız balık türlerinin, genellikle yüksek ağır metal ile cıva seviyelerine veya önemli iç parazit yüklerine sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Tabi köpekler için çeşitli nedenler ile önerilmeyen balık türleri de vardır. Köpekbalığı, kılıç balığı, kiremit balığı ve kral uskumru balığı bu türler arasında sayılabilir. Bu balık türlerinde ağır metal ve iç parazit riski daha yüksektir.

Köpeklere Balık Vereceklere Öneriler

Aslına bakarsanız en doğrusu köpeğinizi kaliteli kuru mamalar ile beslemektir. Balık ve balık ürünleri vermek istiyorsanız, içeriğinde balık olan kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Fakat evde balık vermek istiyorsanız bazı koşullara dikkat etmelisiniz.

Öncelikli olarak köpeğinize kesinlikle çiğ balık vermemeniz gerekir. Çiğ balıklarda parazit ve bu parazitin köpeğinize bulaşma riski vardır. Sadece parazit riskini artırmaz aynı zamanda köpeklerde zehirlenmeye neden olabilecek Salmonella, Listeria ve Clostridium gibi bakteri riski de çiğ balıklarda vardır. Bu bakteriler sadece köpekler için değil insanlar içinde oldukça zararlıdır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla beraber yağda kızarmış olan balıklarında köpeklere verilmesi önerilmez.

Köpeğinize aynı zamanda balık kılçığı, yüzgeç, kuyruk ve balığın başı kesinlikle verilmemelidir. Bu tarz ürünlerin tüketilmesi birçok sağlık riskini de beraberinde getirir. Yutak ve yemek borusunda takılmalar, mide ve bağırsaklara verilen hasarlar bunlardan akla ilk gelenlerdir. Özellikle kılçık ve sivri kemikler mide ve bağırsak mukozasını delerek çok ciddi ve acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.