Köpekler Doğuştan Yüzme Biliyor mu?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Neredeyse tüm patili severlerin aklına gelen bazı sorular vardır. Bunlardan biri de köpekler yüzebilir mi ya da köpekler doğuştan yüzme biliyor mu sorusudur. Tamamen köpek ırklarına göre değişen bu sorunun yanıtlarına bakacak olursak bazı ırklar doğuştan yüzmeyi bilirken, bazıları da kolayca öğrenebilir. Özellikle de yüzme bilmeyen köpekleri doğrudan havuza veya denize bırakarak ciddi sorunlara neden olmadan önce yazımızın devamını takip etmenizi öneriyoruz.

Köpeklerin Suyla İlk Tanışmasında Neler Yaşanır?

Köpeğiniz suya ilk kez temas ettiğinde mutlu oluyorsa bu konuda şanlı olduğunuzu söylemekte yarar var. Çünkü bazı köpek ırkları suyla ilk tanıştığı zaman aniden korkar ve strese girebilir. Bazen de suyun soğuk olması onları bu aktiviteden uzaklaştırabilir. Denize ya da havuza köpeğinizi sokacaksanız mutlak suyun sıcaklığına bakın. Aksi halde köpeğiniz üşürse tekrar suya girmekte zorlanabilir.

Yine ilk defa köpeğini suyla tanıştıracak olanların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Köpeğinizin bu duruma alışmasını istiyorsanız, su kenarında biraz vakit geçirmeniz gerekiyor. Ayrıca köpeğinizin sevdiği bir oyuncak ile ödül mamasını da yanınıza almanızı öneriyoruz. Başlangıçta köpeğinizin sadece ayaklarını suya değdirmeli ve göstereceği tepkiye göre hareket etmelisiniz. Motive olduktan sonra köpeğiniz sudan çıkmak istemeyebilir. Tam da bu sırada köpeğinize bir ödül maması vermeniz halinde artık suyla olan sorunu ortadan kalkacaktır. Ne yazık ki sudan korkan köpekler için bu durum geçerli değildir.

Köpeklerde Doğuştan Yüzme Yeteneği Var mı?

Evet bazı köpek ırkları doğuştan yüzmeye meyillidir. Bu köpekler arasında ilk olarak Labrador ırkı köpekleri örnek gösterebiliriz. Bu köpekler kolay kolay üşümediği için su içinde uzun süre kalabilirler. Ancak basık burunlu ve basık yüzlü köpek ırkları yüzme sırasında birçok sorun yaşar. Yine örnek verecek olursak, Basset Hound gibi kısa bacaklı köpek türleri de yüzmeye meyilli değildir. English Bulldoglar, kısa bacaklı ve basık burunlu olduğu için yine yüzmekte ciddi sorunlar yaşayan ırklar arasındadır.

Yavru bir köpeğe yüzme eğitimi verecekseniz ilk olarak suyla kısa süreli ayak temasında bulunabilirsiniz. Buna ek olarak yavru köpeklerin yetişkinleri taklit ettiği biliniyor. Bu nedenle iyi geçindiği bir arkadaşı var ise birlikte su kenarına gitmeli ve yavru köpeğinizi suya alıştırmaya başlamalısınız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.