Köpekler için Tarak ve Tüy Fırçası Seçimi Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek dostlarımızın temizliği eksiksiz olarak yapılmalıdır. Bu süreçte tüy temizliğine de gereken önem verilmelidir. Zaten onların sağlıklı bir şekilde yaşaması adına en kaliteli ekipmanları seçmeli ve bu sayede tüy bakımına devam etmeliyiz. Ancak tüy bakımı yapılırken özellikle de fırça seçimine dikkat etmekte fayda var. Bu yazımızda sizlere köpekler için tarak ve tüy fırçası seçimi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız. Çünkü doğru fırça seçimi yaparsanız tüyleri daha bakımlı olur ve gün içinde daha mutlu bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

Tüy Bakımı için Hangi Taraklar Kullanılıyor?

Köpeklerde tüy bakımı için pire tarağı, astarlı tarak, standart metal tarak ve keçelenmiş tüyler için özel taraklar bulunmaktadır. Her birinin işlevi farklı olduğu için uygun tarağı seçmeniz gerekir.

Pire Tarağı: Pire tarağında ince aralıklar mevcuttur. Bu sayede köpeğinizin tüyleri arasında yer alan pire ve yumurtalar anında temizlenebilir.

Astarlı Tarak: Köpeğinizin derisi kalınsa, astarlı tarak kullanmanız gerekir. Özellikle de cansız tüylerin temizlenmesinde çok etkili olduğu bilinmelidir.

Keçelenmiş Tüy Tarağı: Köpeğinizin tüylerinde keçeleşme sorunu varsa bu tarağı kullanmanız gerekir. Ancak kullanırken dikkat edilmesi önemlidir. Çünkü diş yapısı çok keskin olan bu tarak dikkatli kullanılmadığında köpeğinizin derisine zarar verebilir.

Metal Tarak: Standart metal tarakların bir tarafı geniş, diğer tarafı sıktır. Bu sayede köpeğinizin tüylerinin çıkış yönünde tarama yapabilirsiniz.

Köpeklerde Hangi Tüy Fırçaları Kullanılır?

Köpeklerde tüy temizliği için fırça arayışı olanların farklı seçeneklerle karşılaştığı unutulmamalıdır. Kıllı fırça, iğneli fırçalar, kaygan fırça ve kirpi fırça gibi alternatiflerin bulunduğu tüy fırçaları ayrıca tek parmak eldivenli plastik fırçadan oluşmaktadır.

Kirpi Fırça: Köpeğinizin tüyü uzun ve orta uzunlukta ise kirpi fırçalardan yararlanabilirsiniz. Tüyler arasındaki kopmuş tüylerin temizlenmesinde son derece etkilidir.

Kıllı Fırça: Toz ve pislikleri temizlemede etkili olan kıllı fırçaların günlük kullanıma uygun olduğu bilinir. Ayrıca uzun ve kısa tüylü köpekler için idealdir. Eğer tüyler arasındaki kirleri ve kopmuş olanları temizlemek isterseniz kıllı fırçadan yararlanabilirsiniz.

Eldivenli Plastik Fırça: Genelde kısa tüylü köpekler için günlük kullanılan plastik fırçalar aynı zamanda masaj işlevi görmektedir.

İğneli Fırça: Gövdesi ve sapında esneme özelliği olan iğneli fırçaların kılları metalden üretilmiştir. Dalgalı, kıvırcık ve uzun tüylü köpekler için son derece idealdir. Köpeğinizin tüyleri kolay karışıyorsa yine iğneli fırçayı kullanmanız gerekir.

Kaygan Fırça: Düz ve ince kıllı bir fırça olan kaygan fırçanın farklı kalınlık ve ebatlarda satıldığını söylemek doğru olacaktır. Kalın derili ve uzun tüylü köpekler için son derece güzel sonuçlar verir.

Bu yazımızda sizlere köpekler için tarak ve fırça çeşitlerini aktardık. Köpeğinizin tüy ve deri yapısına göre bu seçenekler arasından tercih yapabilir ve patili dostlarınızın daha temiz bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.