Köpekler Neden Sürekli Uyur?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek sahipleri ‘köpeğim sürekli uyuyor’, ‘köpeğim neden gün boyunca uyuyor’ gibi yakınmaları sık sık gündeme getirebiliyor. Öncelikle köpekler uyurken bazen homurdanır bazen de horlar. Ayrıca köpeklerin uyku saatlerinin düzenli olmadığı unutulmamalıdır. Bu yüzden köpek sahiplerinin bilmesi gereken önemli bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Köpekler Günde Kaç Saat Uyumalı?

Köpeklerde uyku düzeninin olmadığını belirtmiştik. Ayrıca sevimli dostlarımızın uyku düzeni aslında yaş, boyut ve günlük egzersiz saatlerine göre değişmektedir. Bu nedenle yavru köpekler yetişkin köpeklere göre daha çok uyuyacaktır. Büyük köpekler ile yavru köpekler günün 18 saatini uykuyla geçirebilir. Yetişkin bir köpek ise günde 12-14 saat uyuyabilir. Aslında köpeklerin uyuduğu saatler bir günün yarısını geçse de düzensiz bir uyku sürecine dahil oldukları unutulmamalıdır. Bunun nedeni de tamamen REM evresiyle ilgilidir.

REM evresi çevreden alınan uyaranları asimile eden bir beyin aktivitesidir. İnsanlarda uyku sürelerinin yüzde 25’ini oluşturan REM evresi, köpeklerde yüzde 10’dur. Yani köpekler tam anlamıyla dinlenebilmek için gün içinde uyumaya meyillidir.

Köpekler Uyurken Rüya Görür mü?

Bu soru her hayvan sever tarafından merak edilmektedir. Elbette köpekler de gün boyunca yaptığı aktiviteler nedeniyle rüya görmektedir. Bunun en önemli kanıtı da uyku sırasında kendilerine has olarak çıkardıkları seslerdir. Köpeklerin beyin yapısıyla ilgili yapılan araştırmalarda REM fazı, iki uyku fazı ve yavaş dalga fazı yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu aşamada REM fazında derin uykuya giren köpekler iki uyku fazında beyin aktivitesi yavaşlayarak uyku moduna geçmektedir. REM fazında köpeklerin cinsel uyarılmaları sağlanırken rüyalar da gerçekleşir.

Köpeklerde Egzersizin Uyku Düzenine Etkisi

Köpeklerdeki zihinsel ve fiziksel uyarılar, sağlıklı bir şekilde uyku alışkanlığı kazanmalarını sağlar. Evcil hayvanların gün içinde egzersiz yapmaması, zihinsel uyarıları alamamasına ve doğal olarak daha az uyumasına neden olur. O halde hareketsiz kalan köpeklerin gün içinde 18 saate kadar uyuyabileceği gerçeği ortaya çıkacaktır. Hayvanların yaşam kalitesini azaltan hareketsizlik, uyku dengesizliğini de beraberinde getirir. Tüm bu nedenlerden dolayı köpeklerinizin gün içinde en az 30 dakika hareket halinde olması ve belirli aralıklarla yürüyüşe çıkarılması önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.