Köpeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde ağız bakımı son derece önemli bir konudur. Özellikle de diş çürümesi gibi sorunların görülmesi köpeğin stres seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Onun dışında köpeklerde de tıpkı bizler gibi diş eti iltihabı, tartar ve plak oluşumu gibi durumlar gözlemlenebilir. Her sorunun çözümü olmakla beraber diş ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi halinde böbrek, karaciğer ve kalp sorunları yaşanabilir.

Köpeklerde Diş Fırçalama

Köpekler için özel olarak üretilen fırçalar ile köpeklerinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Çift başlı olan bu fırçalar pratik olarak kullanılabilir. Günümüzde saplık ya da parmak köpek diş fırçaları bulunmaktadır. İlk defa köpeğinizin dişini fırçalayacaksanız bu durumdan hoşlanmayabileceğini söylemekte yarar var. Fakat diş fırçalamayı eğlenceli hale getirirseniz herhangi bir sorun yaşamayacağınızı da unutmayın.

Köpeğin dişlerini fırçalamadan önce enerji seviyesine bakmanız gerekir. Yani tüm enerjisini atmış olmalıdır. Daha sonra oturur vaziyette olmasını sağlayın ve birkaç deneme yapın. Nazik ve yavaş hareketlerle köpeğinizi korkutmadan dişlerini fırçalamaya başlayabilirsiniz. Zaten macun ve fırçaya alıştıktan sonra bir sonraki fırçalama işleminde süreyi de artırmanız doğal karşılanacaktır. Ayrıca sevimli dostunuza fırçalama sırasında güzel şeyler söyleyebilir ve sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak işlem bittiğinde ona masaj yaparak ve çokça severek ödüllendirmenizi de önemle tavsiye ediyoruz.

Köpeklerinizi yavruyken diş fırçalamaya alıştırmanız daha mantıklıdır. Ek olarak diş macunu seçimini özel olarak yapmalı ve sadece köpekler için üretilmiş olanları tercih etmelisiniz. Köpeklerde diş çürümesine neden olabilen yumuşak veya yaş mamalar aynı zamanda diş eti hastalıklarını da beraberinde getirebilir. Haliyle kuru köpek mamaları, sevimli dostlarınızın diş ve diş eti sağlığına olumlu etki yapar.

Köpeklerin Diş ve Diş Etlerini Güçlendirmek için Ne Yapmalı?

Evde beslediğiniz köpeklerin diş ve diş etlerini güçlendirmek için bazı ürünlerin satıldığını unutmayın. Çiğnenebilme özelliği olan bazı kemik ve oyuncaklar genel sağlığını da olumlu etkileyecektir. Zararlı madde içermeyen bu oyuncaklar sayesinde plak oluşumunu da engelleyebilirsniz. Son olarak köpeklerinizin diş kontrolünü zamanında yaptırmalı ve en az 6 ayda bir veterinere kontrol amaçlı götürmelisiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.