Köpeklerde Aşırı Salya Problemi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde bir miktar salya salınımı normal karşılanabilir. Fakat salya yani tükürük miktarının artması, sürekli olarak ağız çevresinde salyanın görülmesi ve artık karşı konulamaz bir şekilde her yere akması bir sorunun habercisidir. Köpeklerde tükürük bezlerinin ve tükürüğün birçok önemli görevi vardır. Besinlerin rahat bir şekilde çiğnenmesinde, sindiriminde ve sindirim sisteminin diğer organlarına rahat bir şekilde iletilmesinde görev alır. Ağız içerisinde biriken tükürük yutkunma refleksi ile mide ve sindirim sisteminin diğer organlarına iletilir. Fakat süreci etkileyen bir durum olduğunda aşırı salya problemi karşımıza çıkmaktadır. Bu bazen aşırı tükürük üretiminden kaynaklı olmakta, bazense tükürüğün sindirim sistemine iletilememesi yani ağızda kalması ile alakalı olmaktadır.

Köpeklerde Aşırı Salya Nedenleri

Bu sorunun en önemli nedenleri ağız ve diş sağlığı ile alakalı problemlerdir. Ağız içerisinde görülen yaralar en belirgin neden olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında diş eti sorunları, diş eti iltihaplanması, diş çürükleri, diş taşları sıklıkla görülen ve ağız, diş sağlığı ile alakalı olan nedenlerdir. Yine dilde oluşan yaraları da buraya yazmamızda fayda vardır.

Diğer bir neden ise çeşitli ilaçlar ve zehirlenmelerdir. Köpeğinizin almış olduğu bazı ilaçlar aşırı salya üretimine neden olabilmektedir. Bu tarz durumlarda bu sorun geçicidir. Bununla beraber bazı toksik yani zehirleyici maddelerde aşırı salya üretimine sebebiyet verir. Özellikle hızlı başlayan ve şiddetli bir şekilde kendisini gösteren salya sorunlarında zehirlenme göz önünde bulundurulmalıdır.

Tükürük bezi ile ilgili sorunlarda da bazen salya problemi görülebilir. Özellikle tükürük bezinin aşırı büyümesi, tükürük bezi tümörleri bu anlamda en sık karşımıza çıkan nedendir. Tükürük üretiminin normal seviyelerin üstünde olmasına neden olan her faktör aşırı salya sorununun da nedeni olabilmektedir.

Bunların yanında bazı metabolizma hastalıkları, kronik hastalıklar, alerjiler, böcek sokmaları, bazı kas hastalıkları bu sorunların nedeni arasında sayılabilir.

Bazı köpek ırkları veya bireysel olarak bazı köpekler salya sorunu yaşayabilir. Bu altında herhangi bir faktör olmadan ortaya çıkan bir sorundur. Bununla, bir sorun ya da hastalıktan kaynaklı olan durumu birbirinden ayırmak gerekir.

Köpeklerde Aşırı Salya Çözüm Yolları

Öncelikli olarak sorunun nedeni araştırılmalıdır. Köpek sahibi olarak, köpeğinizin ağız içerisini kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir yara ya da anormallik durumu varsa bunu görebilirsiniz. Bu konuda daha doğru olan tabi ki veteriner hekim kontrolüne götürmektir. Muhtemelen veteriner hekimde ilk olarak ağız ve dişleri kontrol edecektir. Sorun büyük ihtimalle bunlardan kaynaklıdır. Eğer bunlardan kaynaklı değilse, ağız ve dişler tamamen normalse diğer nedenler hakkında araştırma ve testler yapılabilir.

Yapılan tespit sonrasında tedavi seçenekleri gündeme gelir. Ağız içerisindeki yaralar için ağızda kullanılabilen antiseptik solüsyonlar uygulanabilir. Tabi ki bunlar veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Dişler ile ilgili sorunlarda da yine müdahale edilmesi gerekmektedir. Nedene yönelik olarak tedavi seçenekleri farklılıklar gösterebilir.

Köpek sahibi olarak sizin yapmanız gereken özellikle ağız ve diş sağlığına dikkat etmek, bir anormallik fark ettiğinizde ise veteriner hekime başvurmaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.