Köpeklerde Böbrek Yetmezliğini Tetikleyen Hastalıklar

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde sıkça görülen böbrek yetmezliğinin aslında bazı hastalıklarla tetiklendiği bilinmelidir. Ciddi sonuçlara neden olan böbrek yetmezliği aslında yaşamsal faaliyetlerin sonlanması anlamına gelebilir. Böbreklerin görevlerine bakacak olursak; zararlı maddeleri idrar yoluyla dışarı atarken vücudun elektrolit ve su dengesini sağlamaktadır. Ayrıca kandaki baz ve asit dengesini de sabit tutan çok önemli bir organdır. Bazı hastalıklarla işlevini kaybeden böbrekler için bu yazımızda ‘köpeklerde böbrek yetmezliğini tetikleyen hastalıklar’ konusunu ele alıyor olacağız.

Postrenal Hastalıklar

Bu hastalıklar idrar yolundaki tıkanmalar, idrar kesesi yangıları ve taşlarıyla oluşur. İdrarın dışarı atılmasını engelleyen Postrenal hastalıklar nedeniyle idrar böbreğe geri dönerek basınç yağmaya başlar. Bildiğiniz üzere idrarın dışarı atılamaması gerçekten önemli bir sorundur ve bir süre sonra böbreklere hasara neden olur. Bu hasar sonucunda böbrek yetmezliği gelişebilir.

Renal Hastalıklar

Köpeklerde böbrek yetmezliğini tetikleyen hastalıklar arasında renal hastalıklar da yer alır. Bunlar hiperkalsemi, nefrozis, nefritis, zehirlenmeler ve tümörler olarak sıralanmaktadır. Köpeklerin böbreklerinde kısa sürede patolojik değişimlere neden olan renal hastalıklar da yine böbreği işlevsiz bırakarak yetmezliğe sebep olabilir.

Prerenal Hastalıklar

Dolaşım sistemiyle kalbi tetikleyen hastalıklar prerenal hastalıklardır. Kollaps, kalp basıncı düşmesi, ishal ve kusma gibi sıvı kaybına neden olabilen bu hastalıklar bir süre sonra köpeklerde böbrek yetmezliğini beraberinde getirebilir.

Akut ve Kronik Böbrek Yetmezliği

Köpeklerde böbrek yetmezliği iki farkı şekilde ortaya çıkabilir. Kronik ve akut olarak ele alınan bu hastalıkta akut yetmezliklerde tedavi süreci başlatılabilir. Ancak böbrekler çok zarar görmediği zaman tedaviye geçilir. Kronik böbrek yetmezliğinde ne yazık ki patili dostumuzun hayatını kaybetme olasılığı her zaman vardır.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi Var mı?

Elbette köpeklerde böbrek yetmezliğinin tedavisi bulunmaktadır. Fakat erken teşhis edilmeyen böbrek yetmezliğinde kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Teşhis aşamasında ultrasonografi ile kan tahlillerinden yararlanılır. Ayrıca köpeklere tek seferlik olmak üzere radyografi de yapılmaktadır.

Bu süreçte sizlere bazı önerilerimiz olacaktır. Köpeğinizin düzenli sağlık kontrollerini yaptırmanız her şeyden önemlidir. Yani check-up uygulamalarından yararlanarak mevcut hastalıklarını erken teşhis ettiğinizde tedavi daha başarılı uygulanacak ve iyileşme süresi de kısalacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.