Köpeklerde Diş Çürümesi Neden Olur?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde diş çürümesi nedenleri, köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği konulardandır. Ayrıca köpek sahiplenenler de bazen bu sorunla karşılaşabilir. Aslında köpeklerdeki diş çürümeli kesinlikle dikkate alınmalıdır. Onların hayatını ciddi anlamda etkileyen ve hatta ölümcül sonuçları beraberinde getiren bu konuyla ilgili önemli bilgilere sahip olmanızda yarar var. Son olarak köpeklerde diş kayıpları da onları her anlamda etkilerken ciddi anlamda strese girmelerine neden olur.

Köpeklerde Diş Çürümesi Nedenleri

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen köpeklerde diş çürümesi için öncelikle beslenme hatalarından bahsetmek gerekiyor. Ayrıca günlük ağız ve diş bakımının yeteri kadar yapılmaması da köpeklerde diş çürümesi nedenleri arasındadır. Aşağıda alt başlıklar halinde bu durumun nedenlerini sıralıyoruz.

Diş Eti Sorunları: Evet, patili dostlarımızın diş eti sorunu yaşadığında aynı zamanda dişlerde de çürüme olabilir. Çünkü diş eti sorunları iltihaplanmaya neden olur. Bu durum diş etlerinin çekilmesine ve son aşamada diş köklerinde çürümeyi beraberinde getirebilir.

Yumuşak Besin Kaynakları: Patili dostlarımızın sürekli karbonhidrat ağırlıklı yumuşak besinler tüketmesi, diş çürümesini beraberinde getirir. Çünkü yumuşak gıdalar diş taşı oluşumunu destekler. Bunun sonucunda da diş çürümesi ve diş kayıpları yaşanabilir.

Kalsiyum Eksikliği: Köpeklerin diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve çürümeye neden olan kalsiyum eksikliğine karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz. Kalsiyum özellikle de bağışıklık sisteminin gelişimini sağladığı için eksiklik yaşanmaması gereken bir mineraldir. Ayrıca yavru köpekler ihtiyacı olan kalsiyumu anne sütünden karşılar.

Diş Bakımı: Diş bakımının yapılmaması kısa sürede ağız ve diş sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle belirli aralıklarla köpeğin dişlerini fırçalamanız gerekir.

Köpeklerde Diş Çürümesi Tedavisi

Köpeklerde diş çürümesi tedavisi aşamasında yapmanız gereken ilk şey, veteriner hekime ulaşmaktır. Veteriner hekim ağız ve diş muayenesini yaptıktan sonra tedaviye başlar. Bu süreçte sizlere de kişisel olarak uymanız gerekenleri sıralayacaktır. Çürük dişlerin çekilmesi ya da diş taşlarının temizlenmesi gibi durumlar da yine hekim tarafından başlatılabilecek uygulamalar arasındadır. Özellikle de evde ağız ve diş bakımına dikkat ederek köpeklerde diş çürümesinin önüne geçebilir ve onun daha mutlu ve sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.