Köpeklerde Diş Eti Sorunları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

En yaygın mikroorganizma olan bakteriler insan ve diğer canlıların vücudunda birçok doku ve organda bulunurlar. Ağız boşluğu ve diş çevresi, bakterilerin en yaygın bulundukları yerler arasındadır. Bu bölgede bulunan bazı bakteri türleri ve bunların atıkları plak halini aldığında ya da diş etlerinin altına girdiklerinde diş eti sorunlarına neden olabilir. Köpeklerde en yaygın görülen ağız ve diş sorunları diş etleri ile alakalıdır.

Köpeklerde diş eti ile ilgili problemlerin başlangıcı genellikle plaklara dayanmaktadır. Plak aşamasında müdahale edilmediği takdirde burada bakterilerin barınması daha kolay hal alır. Sonrasında oluşan diş taşları da bakterilerin çoğalması ve diş etlerine yerleşmesi için zemin oluşturur. Tüm bunlar çoğu diş eti sorununun başlangıcıdır.

Köpeklerde Diş Eti Sorunu Belirtileri

Diş Eti İltihaplanması: Diş etleri ile ilgili olarak ortaya çıkan belirtilerin ilki diş eti iltihaplanmasıdır. Diş eti iltihaplanması kızarıklık ve şişme ile karakterizedir. Köpeklerde bakterilerin diş etlerinin altına yerleşmesi ve burada çoğalması ile ve lokal tepkilerin ortaya çıkması ile bu belirtiler görülür.

Diş Etlerinde Çekilme: Dişler ve diş etleri arasında ciddi bir bağ vardır ve bu dengeli bir şekilde olmaktadır. Diş eti sorunları olduğunda çoğunlukla diş etleri dişlerden uzaklaşır. Bu duruma diş eti çekilmesi denilmektedir.

Ağız Kokusu: Birçok ağız ve diş hastalığının en önemli belirtisi ağız kokusudur. Yeterli şekilde diş bakımının yapılmaması, diş ve diş eti sorunları, diş çürükleri gibi durumlar neticesinde ağız kokusu olabilir. Tabi bunun farklı birçok nedeni olduğunu da unutmamak gerekir.

Diş Eti Kanamaları: Diş etlerinin normal yapısı bozulduğunda çok daha hassas olmaktadır. Bu hassasiyet farklı şekillerde karşımıza çıkar. Kanama bu belirtilerden birisidir.

Dişlerde Gevşeme: Normal olarak dişler çok sıkı bağlar ile diş etlerine ve çene kemiklerine bağlıdır. Normal koşullarda hiçbir şekilde hareket etmez. Diş eti sorunlarında dişlerde gevşeme ve daha kolay hareket etme görülebilir.

Köpeklerde Diş Eti Sorunu Nasıl Önlenir?

Tüm diş ve diş eti sorunlarını önlemenin ilk yolu doğru ve düzenli bakımdır. Köpeklerde diş bakımının en önemli aşaması düzenli fırçalamadır. Köpeğinizin dişlerini her gün fırçalamalı ve belirli aralıklar ile veteriner hekimlere kontrol ettirmelisiniz.

Köpeğinizde eğer plaklar ve diş taşları oluşmuş ise bunların özel alet ve cihazlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Plakları ve diş taşlarını köpeğinizin ağzını kontrol ettiğinizde rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca veteriner hekim kontrollerinde de bu durum tespit edilebilir.

Eğer köpeğinizde diş eti sorunu ortaya çıkmış ise bunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavide çeşitli lokal solüsyonlar ve bazı ilaçlar kullanılabilmektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.