Köpeklerde Sık Rastlanan 5 Hastalık ve Tedavisi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Hepimiz evladımız gibi gördüğümüz evcil dostlarımızın sağlıklı olmasını ve hiç hastalanmamasını isteriz. Her ne kadar onları gözümüz gibi sakınsak da bazen hastalanmalarına ne yazık ki engel olamayız. Pek çok hastalık türü ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazıda köpek dostlarımızda en çok görülen beş hastalığı ve tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde gençlik hastalığı yavru ya da yetişkinlik döneminde görülebilen viral bir hastalıktır. Köpek dostlarımız gençlik hastalığına pek çok yolla yakalanabilecekleri için tanı koymak bazen zorlaşabilir. Gençlik hastalığı, aynı mama kabını paylaşma, öksürük, dışkı yolu gibi temas gerektiren yollarla kolayca bulaşabilir. Genel olarak gençlik hastalığı belirtileri:

-Şiddetli öksürük

-İshal

-Kusma

-Depresyon

-İştah kaybı

-Deri problemleri

Köpeklerde gençlik hastalığını aşı yoluyla önlemek mümkündür. Dostlarımız genellikle altı ila sekiz haftalık iken aşı programına başlatılmaktadır. Bu süreçte veteriner hekimin planladığı aşı takvimine mutlaka uyarak dostlarımızın aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Gençlik hastalığının şu an da kesin tedavisi yalnızca aşılama yöntemidir. Hastalanan köpek dostlarımıza belirli yöntemlerle ancak ikinci bir enfeksiyon oluşmaması adına tedavi yapılmakta ve bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Bazı köpek dostlarımız bu hastalığı yense de birçoğu ne yazık ki hastalığa yenik düşmektedir. Evcilinizde gençlik hastalığı belirtileri görüyorsanız mutlaka bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpeklerde Deri ve Cilt Hastalıkları

Köpeklerde deri problemleri ırklarına göre farklılık gösterse de hemen hemen her ırktan köpeğin başına gelebilecek en yaygın hastalıklardan biridir. Eğer dostunuzda normalden fazla kendini yalama,  kaşınma, huysuzluk gibi belirtiler görüyorsanız dostunuzu yakından incelemeye ve bir veteriner hekime gitmenizde fayda var.

Köpeklerde deri problemlerine yol açan pek çok faktör vardır. Bunlardan bazıları:

-Fazla kaşınma, tahriş

-Alerjik reaksiyonlar

-Kapanmayan açık yaralar

-Tüylerin dökülmesi

-Parazit ve pireler

-Beslenme açısından yetersiz diyet

Köpeğinizin deri problemleri yaşamaması için protein tipi ve alımı onun için çok önemlidir. Dostunuz deri hastalığını alerjik ve beslenme tipinden dolayı yaşıyorsa mutlaka bir veteriner hekime giderek aşı testi yaptırmalı ve besin içeriğini buna göre seçmelisiniz. Eğer köpeğiniz pireler nedeni ile deri problemi yaşıyorsa ilaçlar ve destekler ile pirelerinin kontrol altına alınması mümkündür.

Köpeklerde Kanser

Kanser kelimesi bile bizleri korkutmaya yeterken kanser hastalığı da ne yazık ki patili dostlarımızın yakalandığı bir tür tümör hastalığıdır. Burada bize düşen en büyük görev dostlarımıza erken teşhis konulmasında yardımcı olabilmektir. Kanser belirtilerinden bazıları şöyledir:

-Yeme zorluğu

-Aşırı salya ve kötü kokulu nefes

-Cilt altındaki şişkinlikler

-Köpeğin yürüyüşünde aksama

-Zayıflama

-Ani bayılmalar

Pek çok kanser çeşidi olduğu gibi tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Kanseri tedavi etmenin en kesin ve bilinen yöntemi erken teşhistir. Bazı tedavi yöntemleri kemoterapi, ışın tedavisi ve ameliyattır. Deri altında oluşan yumrular ise biyopsi edilir ya da alınır.

Köpeklerde Karaciğer Hastalığı

Vücuttaki merkezi rolü nedeniyle karaciğer, köpeklerin sağlığını tehdit edebilecek çok çeşitli sorunlara karşı hassastır. Bu nedenle köpek dostlarımızın karaciğer hastalığının belirti ve nedenlerinden haberdar olmamız bizim için önemlidir.

Köpeklerde karaciğer hastalığının belirtileri şunlardır:

-Ciltte yoğun olarak gözlerde, diş etlerinde ve kulaklarda sarımsı renk

-Yönelme bozukluğu

-Depresyon

-Görme kayıpları

Bu belirtilerden bazılarını evcilinizde görüyorsanız bir veteriner hekime derhal danışmanızda fayda var. Hastalık tedavileri için teşhis testleri yapılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan testler kan testleri, abdominal ultrasonlar, röntgenler ve idrar tahlilleridir. Çıkan sonuçlara bağlı olarak çeşitli ilaç tedavisi ya da ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır.

Köpeklerde Ağız ve Diş Hastalıkları

Ağız kokusu köpeklerde sıkça rastlanan bir problemdir. Bu durum köpeğinizin diş ya da diş eti hastalığı yaşadığına işaret olabilir. Köpeğinizin ağzında biriken plak ve tartar da ağzın içinde tehlikeli bakterilerin barınmasına ve diş etlerine kalıcı hasar vermesine yol açabilir. Dişlerde oluşan bazı hastalıklar:

-Süt dişlerinin düşmemesi

-Tartar

-Plak

-Diş eti hastalıkları

Köpeğinizin ağzındaki kokuyu ya da bakterileri önlemenin en etkili ve kolay yolu ilk olarak beslenme alışkanlığını düzene koymak ve düzenli olarak dişlerinin fırçalanmasıdır. Veteriner hekimlerin çoğu tarafından düzenli diş taşı temizliği, genel anestezi uygulanarak da yapılmaktadır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.