Köpeklerde Gençlik Hastalığı Hakkında Uzmanından Bilgiler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yavru köpeklerde sıklıkla görülen tehlikeli hastalıklar serisinde bir ikinci hastalığımız Köpek Gençlik Hastalığı. Bir diğer adı ile Canine Distemper. Bu hastalık çok bulaşıcı, hızlı ilerleyen ve ölümcül olabilen 2 yaş altındaki tüm köpek cinslerini etkileyebilen bir hastalık türüdür.

Virüs ile enfekte olan bir köpeğin dışkı, salya, idrar ve atık bütün materyalleri aracılığı ile bir başka köpeğe hızla bulaşabilir. Özellikle ortak yem ve su kapları kullanılan kalabalık ortamlarda bir köpeğe bulaşması sonucu tüm köpekler gençlik hastalığına yakalanabilmektedirler.

Bu açıdan korunmada en önemli rollerden bir tanesini temizlik ve hijyen oluşturmaktadır.

Köpeklerde gençlik hastalığının en belirgin semptomları nelerdir?

Enfeksiyondan yaklaşık 1 hafta sonra yüksek ateş ile ilk belirtileri görmeye başlarız. Soluk alış verişlerde düzensizlik, halsizlik, iştahsızlık, şiddetli sıvı kaybı (dehidrasyon), dönem dönem kusmalar, sinirsel bozukluklar (kafayı tutamama gibi) görülmektedir.

Gençlik hastalığının 5 adet formu bulunmaktadır.

Bunlar göz, solunum, sindirim, deri ve sinirsel formlardır. Her bir formda hastalık semptomu farklı olabilir. Özellikle solunum ve sindirim formuna sahip hastalarda hastalığın iyileşme süreci daha zorlu olmaktadır. Deri formunda ise hayvanınızın cildinde çeşitli kabuklanmalar mevcut olmaktadır.

Hastalık tedavi edilebilir mi?

Gençlik hastalığının ölümcül bir hastalık olduğunu söylemiştik. Fakat tabi ki erken teşhis ve doğru tedavi protokolleri sayesinde bir çok hayvan minimum hasar ile tedavi edilebilmektedir. Başarı oranı hakkında net birşey söyleyemeyiz çünkü bu bireysel farklılığa girmektedir.

Gecikmiş veya doğru tedavi protokolü oluşturulmamış ya da şiddetli immun sistem yetmezliğine sahip köpeklerde tedavi çoğu zaman mümkün olamamakta ve o kötü senaryo gerçekleşmektedir.

Gençlik hastalığından korunma yolları nelerdir?

İnternet sitelerinde göreceğiniz çeşitli sözde doğal, bir veteriner hekimin onayından geçmemiş çoğu bilgiye aldanmamanız ve koruma için kullanmamanız önerilmektedir. En doğru korunma yöntemi köpeğinizin düzenli bir şekilde aşılanmasıdır. Yavru köpekler 45 günlük olana kadar annelerinden emdikleri sütler sayesinde bir çok hastalıktan korunmaktadır. 45 günlüğü geçirmiş bir yavru köpek yeterince korunamayacağı için en az 3 doz karma aşılaması yapılması sayesinde yüksek oranda bu hastalıktan korunabilmektedir.

Toplu ortamlarda bulunan mama ve su kaplarının paylaşımının yapılmaması, ortamın dezenfeksiyonunun başarıyla yapılmış olması hastalık bulaşmasını önlemek adına oldukça önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.