Köpeklerde Göz Akıntıları Ne Anlama Gelir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde göz akıntısı yaygın bir problemdir. Bazı göz akıntıları türleri gayet normal olabilirken, bazıları ise ciddi sağlık problemleri yüzünden olabilir.

1. Gözlerin Yanlış Sıvı Üretimi

Gözyaşı, göz sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Korneaya (gözün önündeki temiz doku tabakası) oksijen ve besin sağlar. Göz yüzeyindeki kalıntıların giderilmesine yardımcı olur. Gözyaşları, gözün içerisinde bulunan kanallardan akar. Bu kanallar bazen daha yapışkan ve sonrasında tortuya dönen gözyaşları üretir. Bu tarz göz akıntıları genellikle berrak veya hafif kırmızımsı renktedir. Köpeklerin, en çok uyandıkları anda gözükür. Eğer gözlerinde başka herhangi bir rahatsızlık gözükmüyorsa, ılık ve nemli bir bezle köpeğinizin gözlerini silebilirsiniz.

2. Sulu Gözler

Aşırı sulanan gözler iyi huylu da olabilir ciddi bir probleme de işaret edebilir. Köpeklerde gözlerin çok sulanmasının nedenleri genel olarak:

 • Alerjik
 • Tahriş
 • Gözde yabancı madde
 • Anatomik anormallikler (Belirgin gözler, kıvrılmış göz kapakları vs.)
 • Tıkalı göz yaş kanalları
 • Kornea yaraları
 • Glokom (Artan göz tansiyonu)

Eğer gözleri sulanıyor ama kendisini rahatsız hissetmiyorsa veterinerinize gitmeden önce durumu birkaç gün izleyebilirsiniz. Polen veya tozdan ötürü gözü sulanıyor olabilir. Eğer ağrı başlarsa ve gözyaşlarında renk değişimi olursa mutlaka veterinerinize başvurun.

3. Kırmızı Tonlarda Gözyaşları

 Köpeğinizin gözünde kırmızımsı-kahverengi bir leke oluşursa bunun nedeni gözyaşlarının havaya uzun süre maruz kalmasından doğan renk değişimidir. Bu bölgede gözyaşı lekesi normaldir. Sağlık olarak bir problem oluşturmayabilir. Ancak yine de köpeğinizin gözünün lekeli gözükmesini istemiyorsanız:

 • Köpeğinizin gözlerini ılık suyla nemlendirilmiş bezle veya köpekler için özel olarak üretilmiş göz solüsyonlarıyla silebilirsiniz.
 • Köpeğinizin kirpiklerini veterinerinizin yardımıyla kısaltabilirsiniz, bazen uzun kirpikler gözyaşı lekelerine sebep olabilir.
 • Antibiyotik olarak gözyaşı lekelenmesini azaltan gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra bir süre köpeğinizi gözlemleyin eğer şu belirtiler de gözükmeye başlarsa mutlaka veterinerinize danışın:

 • Gözyaşı lekesi miktarında artış.
 • Gözyaşı lekesinin görünümünde gerçekleşen bir değişiklik.
 • Gözlerinin kızarması ve ona acı vermesi.

4. Beyaz- Gri Mukus

Ciddi bir rahatsızlık olan kuru göz hastalığı köpeğin bağışıklık sisteminin gözyaşı üreten bezlere saldırıp onları yok etmesiyle gerçekleşir. Vücut buna tepki olarak daha az gözyaşı üretir ve fazladan mukus yapmaya çalışır. Bu durumda köpeğinizin gözleri kanlanabilir, ağrı veya acı duyabilir, gözlerinde lekeler oluşabilir. Eğer tedavi edilmezse kuru göz hastalığı körlüğe dönüşebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız köpeğinizi mutlaka veteriner hekiminize götürün.

5. Sarı veya Yeşil Göz Akıntısı

Gözyaşları sarı veya yeşil tonlarda akan köpeklerde genel olarak göz enfeksiyonu rahatsızlığı görülmektedir. En önemlisi, eğer köpeğinizde başka bir rahatsızlık varsa (Solunum yolu, sinir sistemi, bağışıklık sistemi vb.) onun bir yansıması olabilir. Bu tarz durumlarda yine beklemeden veterinerinize gitmeniz gerekmektedir.

Köpekler, bütün bunların dışında tepkilerini beden dilleriyle ifade ederler. Büyük bir sevinç veya üzüntü duymaları aynı insanlardaki gibi gözyaşlarına sebep olabilir. Onun dışında bir savunma mekanizması olarak da gözyaşlarını kullanabilirler. Gözlerinin ara ara akıyor olması ciddi bir problemi olduğu manasına gelmeyebilir.

Bütün bunlarla beraber köpeğinizin fizyolojik yapısı da önemli bir etkendir. Gözleri, kafatasına göre büyük olan Chihuahua veya Shih Tzus gibi ırklarda göz akıntısı normal karşılanmaktadır. Göz çevresinde fazla tüy bulunan Kaniş veya Malta Köpeği gibi ırklarda da göz akıntısı fazlaca görülebilir.

Eğer ciddi bir problem gözükmüyorsa solüsyon veya ıslak bezle durumu düzeltebilirsiniz. Onun dışında gelişen tüm problemler içinse veterinerinize danışmanız daha yararlı ve hayati olabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.