Köpeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur? Tedavisi Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sevimli ve sadık dostlarımız olan köpeklerde pek çok sağlık sorunu gözlemlenebilir. Bunlardan biri de göz çapaklanmasıdır. Ayrıca gözlerde akıntı gibi farklı sorunlarla da kimi zaman karşılaşabilirsiniz. Köpeklerde çapaklanma rahatsızlığıyla ilgili elbette tedavi seçenekleri vardır ve sadece veteriner hekim tarafından uygulanmaktadır. Göz çapaklanmasına karşı teşhis ve tedavi uygulanmadığında ise patili dostumuzun görme yetisi kaybolabilir.

Köpeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Köpek sahiplenenler ya da sahiplenmeyi düşünenler bu şirin dostlarımız için her konuda araştırma yapmalıdır. Başlangıçta küçük bir sorun gibi görünen ancak tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olan göz çapaklanmasının farklı nedenleri bulunmaktadır. Öncelikle sağlıklı bir köpeğin gözleri temiz, kansız ve parlak olur. Yaşadıkları ortam gereği bazen çapaklanma sorunu yaşanabilir. Ayrıca göz nezlesi ve soğuk algınlığı sonucunda da köpeklerde göz çapaklanması meydana gelebilir. Viral gençlik hastalığı gibi farklı semptomları beraberinde getirebilen bu rahatsızlık için kısa sürede tedavi başlatılmalıdır.

Sadece göz çapaklanması için değil herhangi bir rahatsızlığın başlangıç evresinde doğrudan veteriner hekim kontrolüne başvurulmalıdır. En doğru ve hızlı tedaviyi uygulayacak olan hekimler, köpeğin eski sağlığına kavuşmasında önemli rol oynar. Bizler de bu süreçte köpeğinizdeki en küçük sorunlarda bile veterinere götürmeniz gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Köpeklerde Göz Çapaklanması Tedavisi

Göz çapaklanmasına karşı farklı tedaviler uygulanabilir. Veteriner hekim teşhisi koyduktan sonra genelde suni göz yaşı ve özel solüsyonlar önerebilir. Ayrıca antibiyotik içerikli kremler de göz çapaklanmasına iyi gelebilir. Genelde asit borik içeren solüsyon reçete eden veteriner hekimler, göz damlaları sayesinde çapaklanma sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bu ilaçların tek yan etkisi, birkaç gün devam edebilecek olan göz akıntısıdır.

Köpekler tahmin edemediğiniz kadar zeki canlılardır. Bu nedenle göz çapaklanması gibi bir sorun yaşadıklarında emin olun sizden önce durumun farkına varacak ve bu durumu anlatmaya çalışacaktır. Yapmanız gereken tek şey, köpeğinizi günlük olarak takip etmek ve fark ettiğiniz herhangi bir sorun için doğrudan veterinere ulaşmaktır. Göz çapaklanması başlangıçta size normal gelebilir ancak bir süre sonra körlük ve hatta hayati kayıpları beraberinde getirebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.