Köpeklerde Kanlı İshal Nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Genellikle yavru hayvanları tehdit altına alan kanlı ishal hastalığı adından da anlaşılabileceği gibi kanlı bir şekilde ishal yapmalarıdır. Fakat köpeğinizin dışkısında kan gördüğünüzde hemen telaş yapmamalısınız. Çünkü her kanlı dışkılama tehlikeli olan hastalık olmayabilir. Bu yazımızda sizlere tehlikeli olan kanlı ishal hastalığı nedir ne değildir onu izah etmeye çalışacağım.

Köpeklerde kanlı ishal neden olur?

Kanlı ishal köpeklerde parazitlere, virüslere, bakterilere veya yabancı cisim batmalarına bağlı olarak gelişebilir. Eğer bir köpeğin dışkısında kan mevcut ise köpeğin bağırsaklarında bir problem var demektir.

Bu durum tehlikeli olabilir. Kanlı ishalin en çok korkulan sebepleri virüsler yüzünden olanlarıdır. Parvovirüs veya coronavirüs tarafından meydana gelebilen kanlı ishallerde en tehlikeli olanlı birincisidir.

Parvoviral enterit nedir?

Parvovirüs adı verilen bir virüs tarafından meydana gelen, genellikle de yavru köpekleri tehdit altında tutan hastalığın adıdır. Kanlı ishale yakalanmış bir hayvanda ilk akla gelen ve korkunç sonuçlar barındıran hastalık budur.

Genellikle kötü kokulu, kıpkırmızı ketçap gibi bir renkte ishal mevcuttur. Aynı zamanda köpek dostumuz mama yemez, sürekli köpüklü bir şekilde kusar. Aşırı derecede zayıflar, ateşi yükselir ve çok hızlı bir şekilde hayatlarını kaybederler.

Parazitlere bağlı kanlı ishal nasıl olur?

Özellikle giardia türü parazit bağırsağın iç duvarındaki parmakçıklar arasına yerleşerek burada ürerler. Bu esnasında parmakçıkları eriterek dışkıya kan bulaştırırlar. Bu parmakçıklar dışkı içerisindeki besinleri ve suyu emen yapılardır. Parmakçıklar hasar gördüğünde dışkıdaki su içeride kalacağı için dışkı yumuşak bir kıvam alır. Tehlikeli olan parvovirüs gibi kıpkırmızı dışkı yoktur. Daha çok sümüksü bir kıvamda, damla damla kan mevcuttur. Tedavisi parvoya göre daha kolaydır.

Kanlı ishalin tedavisi var mı?

Evet, erken teşhis hayat kurtarır. Eğer erken teşhis edilebilir ise tedavisi mevcuttur. Bağışıklık sisteminin yüksek tutulması başarıyı olumlu yönde etkiler. Veteriner hekiminiz en uygun tedavi protokolünü oluşturacaktır. İnternette yazan evde tedavi metodlarına güvenmeyiniz ve köpeğinizi hızlı bir şekilde veteriner kliniğine götürünüz.

Konu ile ilgili sorularınız mevcut ise yazımızın altına yorum atabilirsiniz. Hızlı bir şekilde cevap vereceğiz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.