Köpeklerde Kokma Sorunu – Köpekler Neden Kokar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek sahiplenenler bazı zamanlarda ‘köpeğim kokuyor ne yapmalıyım’, ‘köpekler neden kokar’ gibi soruların yanıtlarını araştırmaktadır. Bizler de bu yazımızda merak ettiğiniz sorulara cevap niteliğinde önemli bilgiler aktaracağız. Öncelikle köpeklerde kokma sorunu farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Hatalı beslenme, kulaklarda hijyensizlik, ağız ve diş hastalıkları, sık sık yıkama ve enfeksiyonlar gibi nedenler, köpeklerin kokmasına neden olur.

Enfeksiyon ve Hastalıklar

Bazı hastalıklar köpeklerde kokmaya neden olur. Özellikle uyuz gibi cilt hastalıkları, köpeklerde kötü kokunun ana nedenleri arasındadır. Köpeğinizde deri pullanması veya tüy dökülmesi gibi bir durum yaşanıyorsa kötü kokularla karşılaşmanız mümkündür. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerektiğini de unutmayın. Aynı durum enfeksiyonlar için de geçerlidir.

Sık Sık Yıkama

Köpek sahiplerinin sevimli dostlarını sık sık yıkaması, kötü kokuya neden olabilir. Bununla beraber köpeği sık sık yıkamak onların derisine zarar verdiği gibi bazı cilt hastalıklarını da tetikleyebilir. 

Ağız ve Diş Hastalıkları

Köpeklerde kötü koku nedenleri arasında ağız ve diş hastalıkları da yer almaktadır. Ağız içi yaraları, ağız enfeksiyonları ya da diş çürükleri, ağız kokusunu beraberinde getirir. Köpek sahipleri bu süreçte çok dikkatli olmalıdır. Ağız ve diş bakımı yapılmayan patili dostlarımız pek çok hastalıklar mücadele etmek zorunda kalabilir.

Hatalı Besleme

Köpeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Eğer onları hatalı besliyorsanız bir süre sonra kokma sorunuyla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Genelde yağlı yiyecekler tüketen köpeklerin kokması kaçınılmazdır. Bununla beraber kemikle beslediğiniz köpeklerinizde de belirli bir zaman sonra kötü koku ortaya çıkabilir.

Kulaklar

Kulakların kirli olması, köpeklerde kötü koku nedenleri arasındadır. Düzenli bir şekilde yapmadığınız kulak temizliği, bakteri ve kir birikimine neden olur. Sonuç olarak kötü kokuyla karşılaşmanız mümkündür. Özellikle de kulak uyuzu gibi önemli bir rahatsızlık aynı zamanda ağız kokmasına sebep olacaktır.

Patili dostlarımızla ilgili bu süreçlere dikkat ettiğinizde kötü kokunun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Onlar bizim gün içinde en çok vakit geçirdiğimiz sevimli arkadaşlarımızdır. Bu nedenle ağız, diş ve kulak bakımı dışında genel vücut bakımını yapmalı ve elbette sağlıklı – düzenli besleyerek daha güzel yaşamalarını sağlamalıyız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.