Köpeklerde Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kuduz bir virüs türüdür ve köpeklerin vücuduna giriş yaptığı andan itibaren kısa sürede omurilik ile beyin bölgesine yerleşir. Bu durumda köpekler başta olmak üzere tüm canlılarda çok kötü sonuçlara neden olabilir. Elbette köpeklerde kuduz hastalığında iyileşme ihtimali vardır fakat ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla beraber virüse müdahale edecek bir yöntem gelişmemiştir. Yazımızın devamında köpeklerde kuduz belirtileri nelerdir sorusuna yanıtlar verecek ve köpeğinizin kuduz olup olmadığını ne şekilde anlayabileceğinize dair bilgileri sunuyor olacağız.

Kuduz Virüsü Semptomları Nelerdir?

Birçok virüs türünde olduğu gibi vücuda girdiği ilk andan itibaren belirti göstermeyebilen kuduzun ilerleyen aşamalarda olumsuz durumlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Vücuda rahatça tutunabilen ve sinir sistemine yerleşmeden önce kuluçka döneminde bekleyen kuduz virüsü daha sonra sinir sistemine doğru hareket eder. Tam da bu aşamada aşağıdaki belirtilerle karşılaşmanız mümkündür;

  • Halüsinasyon
  • Uykuya dalamama
  • Yutkunmada zorluk
  • Tükürükte artış
  • Bilinç bulanıklığı
  • Sürekli kaygılı ve endişeli olma
  • Vücudun herhangi bir kısmında felç

Kuduz virüsü köpekleri sadece hasta etmez. Çevredeki diğer canlılara da kısa sürede yayılabileceği için son derece tehlikelidir. Öte yandan kuduz virüsüne yakalanan bir köpek aşırı şekilde agresifleşir ve çevresindeki herhangi bir canlıyı anında ısırmak isteyebilir. Bazı köpeklerde bu durumun tam tersi olarak uysallık görülebilir.

Köpeklerin vücudunda virüs yayıldıkça ses ve ışığa karşı duyarlılık artar. Bu durumda patili dostunuz karanlık yerlerde vakit geçirmek isteyebilir. Ayrıca belirli zamanlarda ağızda köpürmeler de yaşanabilir. Ağız köpürmelerinin nedeni boğaz ve ağızda yaşanan felçlerdir.

Köpeğe Kuduz Nasıl Bulaşır?

Köpeğinize kuduz virüsü farklı şekillerde bulaşabilir. Virüsü taşıyan canlının köpeğinize temas etmesi halinde virüsü çok kolayca alabileceği unutulmamalıdır. Temas veya ısırık yoluyla bulaşan kuduz virüsü için en riskli canlılar yarasalardır. Ayrıca vahşi doğada kuduz virüsünün pek çok canlıda olduğu bilinir.

Köpeklerde Kuduz Teşhisi ve Tedavisi

Veteriner hekim kontrolü sayesinde köpeğinizin kuduz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kesin teşhis koyabilmek için uygulanan bir test bulunmamakla beraber tedavinin de olmadığı bilinmelidir. Ancak kuduz virüsü belirtileri gözlemlendikten hemen sonra aşılama yapılarak kötü sonuçlar engellenebilir. Günümüzde ne yazık ki semptomları ilerlemiş olan köpekler, kuduz virüsü nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.