Köpeklerde Kulak Enfeksiyonlarını Önlemenin Yolları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpek dostlarımızın koku alma duyularının çok güçlü olduğunu biliyoruz. Ancak bunun yanı sıra onların işitme duyuları da oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden burunları ile beraber en hassas organları arasında kulakları da yer almaktadır. Kulaklar, köpek dostlarımızın sadece işitmesini sağlamaz aynı zamanda vücudun denge merkezi görevini de yürütür. Bu nedenle köpeğinizin kulağında oluşan herhangi bir problem onların yaşam kalitelerini ciddi oranda düşürebilir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde ise ileride ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kulaklarının uzun ve dirsekli yapıya sahip olması nedeniyle köpekler, kulak iltihaplarına yavru kedilerden daha fazla yakalanırlar.

Kulak Enfeksiyonları

Köpek kulağı enfeksiyonları en yaygın köpek hastalıklarındandır ancak tedavisi o kadar basit değildir. Bazen başa çıkması kolay olsa da dikkat edilmediği ve bakımı iyi yapılmadığı takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.  Köpeğinizde kulak enfeksiyonu olduğunu fark ettirdiğiniz takdirde yapabileceğiniz bazı ipuçlarını sizin için derledik.

Mutlaka Veterinerinize Danışın

Kronik köpek enfeksiyonları, köpeğinizin kulaklarında kalıcı değişikliklere yol açabilir, enfeksiyonu ileride dönülmesi zor bir seviyeye ulaştırabilir.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Bu belirtileri gördüğünüz zaman veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Sıklıkla başlarını sallamaları
 • Kulaklarını tırmalamaları
 • Kulaklarında kızarıklık
 • Kulaklarında akıntı ve kötü koku

Veteriner Tedavisi

Köpeğinizin kulaklarını kendiniz temizleyebileceğinizi düşünseniz de fayda yerine hasar verme ihtimaliniz daha yüksektir.  Veterineriniz köpeğinizin kulağındaki enfeksiyonu gerekirse kulak zarına kadar bile temizleyebilir. Ancak böyle durumlarda patili dostunuzun sakin kalması için ona sakinleştirici verilebilir, sizin de onun yanında durmanız gerekebilir. Temizleme işleminden sonra dostunuzun neden enfeksiyon kaptığını öğrenebilirsiniz.

Veteriner Talimatlarıyla Evde Enfeksiyon Tedavisi

Veteriner hekiminizle görüştükten sonra size yazdığı kulak enfeksiyonu ilaçları ve tedavi yöntemlerine evde devam edebilirsiniz. Eğer veteriner hekiminiz belirli solüsyonlar ve yöntemler önerdiyse mutlaka onları kullanın. Pamuklu çubukla ve bezlerle yapılan kulak içi temizliklerde kulağa zarar verilebilir.

Köpeğinizin kulağını temizlemek için sırayla aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle köpeğinizin kulağını kaldırarak kulak içini daha görünür hale getirebilirsiniz.
 • Kulak kanalını veteriner hekiminizin vereceği solüsyon veya kulak enfeksiyonu ilacıyla doldurun.
 • Köpeğinizin kulak kapağını kulağının içerisine doğru katlayın.
 • Dostunuzun kulak kapağına yavaşça masaj yapabilirsiniz.
 • En son siz onu bıraktığınızda kafasını sallayacaktır, buna izin verin.

Köpeğinizin kulağını sallamasına izin vermek önemlidir çünkü dipte kalabilecek ona zarar veren materyaller kulağından dışarı çıkabilir.

Temel Sorunları Çözün

Normal kulak anatomisine sahip sağlıklı yetişkin köpekler neredeyse hiç kulak enfeksiyonu geçirmezler. Kulak enfeksiyonları çoğu durumda başka sağlık sebeplerine bağlı olarak ortaya çıkar. Köpeğinizin farklı sağlık sorunları vücudunun diğer bölgelerinde enfeksiyonların oluşmasına sebep olabilir.

Genel olarak kulak enfeksiyonunun birincil sebebi olarak kulak kurtları gösterilir. Bu kulak kurtları özellikle kedilerde oluşan kulak enfeksiyonlarının %90’ına sebep olmaktadırlar. Bu durum genellikle köpeklerde değil de yavru kedilerde gözüken bir durumdur. Yavru köpeklerde de kulak kurtları olabilir ancak yavru bir kediyle temas etmediği sürece kedinizde bunun oluşma olasılığı oldukça azdır.

Köpeğinizin kulağında enfeksiyon oluşmasını önlemek için sağlığına ve beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Enfeksiyonlara neden olabilecek durumlar şöyle olabilir:

 • Yiyecek alerjisi
 • Çevresel alerjiler (polen, küf ve toz gibi)
 • Anatomik anormallikler
 • Kitleler
 • Kulak içerisinde yabancı madde
 • Kronik olarak nemli kulaklara sahip olması
 • Hormonel bozukluklar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Mantar enfeksiyonu

Tüm bunların yanı sıra köpek kulak enfeksiyonuna kulak polipleri, travmalar, immun hastalıklar, mikroorganizmalar, tümörler de yol açabilir. Hayvan dostlarınızı çok iyi gözlemlemelisiniz. Durumun erken fark edilmesi orta kulak iltihabı gibi ciddi sorunlara yol açmasını engeller.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.