Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerde pati bakımı çok önemli bir konudur. İlk kez köpek sahiplenecek olanlar bu süreçte bazı kurallara dikkat etmelidir. Öncelikle patiler, köpekleri pek çok tehlikeden koruyan ve yürümelerini sağlayan bir organdır. Patilerin altında bulunan kemik ve etli yapılar onları kötü hava koşullarından korurken şok geçirmelerini engeller. Ayrıca sert zeminlerde yürümeye yardımcı olan patilerin zaman geçtikçe zarar görebileceği unutulmamalıdır. Bu durumda köpeklerde pati bakımı nasıl yapılmalı sorusu akla gelmektedir.

Köpeklere Pedikür Yapılır mı?

Elbette köpeklere pedikür yapılabilir. Eğer köpeğiniz yürürken tırnakları yere sürtünüyor veya takılıyorsa bakım zamanı gelmiştir. Köpeğinizin cinsine göre hangi tür tırnak düzelticiyi kullanmanız gerektiğine karar verdikten sonra önceliğiniz veteriner hekime ulaşmak olmalıdır. Yani ilk pati bakımını veteriner ile beraber yapmalı ve deneyim kazanmalısınız. Yine bu süreçte köpeğinizin patisine takılan yabancı cisimleri çıkardıktan sonra bakım yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Pedikürün ardından köpeğinizin patilerini nemlendirmeniz gerekir. Çünkü patiler kuruyabilir ve ardından çatlayabilir. Bu tür durumlarda patileri nemlendirirseniz olası yaralanmaların önüne geçebilirsiniz.

Köpek Patilerine Masaj Yapılmalı mı?

Pedikür işlemlerinin ardından patilere masaj yapmanız önerilir. Çünkü patiye yapacağınız masaj, köpeğinizi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca masaja başlarken pedler arasında parmaklarınızı sürtmeli ve her parmak için ayrıca masaj uygulamalısınız. Eğer köpeğinize aynı zamanda egzersiz yapmayı düşünüyorsanız daha yavaş hareketlerle masajı sürdürebilirsiniz.

Sıcak Yaz Aylarında Pati Bakımı

Köpek patileri sıcağa karşı oldukça hassastır. Sıcak yaz aylarında köpeğinizi kaldırımda yürütmemeli ve bu sayede patileri korumalısınız. Oluşabilecek yanıklar için veterinerin reçete edeceği ilaçları kullanmanız gerekir. Ayrıca küçük yanıklarda antibakteriyel yıkama yapmanız önerilmektedir.

Soğuk Kış Günlerinde Pati Bakımı

Köpek patileri yaz aylarında olduğu gibi soğuk kış günlerinde de sorun yaşayabilir. Bu tür dönemlerde daha çok kuruma ve çatlama gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca kuruma ve çatlamalar beraberinde enfeksiyonları getirebilir. Patilerin kış aylarında ılık suyla yıkanması gerekirken yaralanma riskine karşı köpeğinizin dışarda daha az vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde pati bakımı yaparken tırnakların düzenli olarak kesilmesi gerektiğini unutmayın. Tırnakları kestikten sonra patileri de detaylı bir şekilde incelemeniz ve çatlama riskine karşı gerekli önlemleri almanız da şarttır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.